Saadianské hrobky: Pohled do srdce historického Marrákeše

Saadian hrobka v Marrákeši (Maroko)
Saadian hrobka v Marrákeši (Maroko)

Téměř před sto lety byl v marockém Marrákeši objeven učiněný poklad. Archeologové tu v roce 1917 objevili a odkryli Saadian, hrobky postavené za časů sultána Ahmada al-Mansura, tedy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Postupem času byly tyto prostory důkladně restaurovány a dnes jsou hlavním turistickým cílem mnoha nadšenců, kteří zde obdivují především bohaté interiérové dekorace.

Jedná se o mauzoleum, ve kterém jsou uložena těla více než šedesáti příslušníků panovnické dynastie Saadi. Budova je složena ze třech různých místností. Ta nejznámější je ta, kterou podpírá dvanáct sloupů. Právě v ní jsou uloženy ostatky vnuka sultána Ahmada. Náhrobky jsou vyrobené z kvalitního dřeva a štuku. Venkovní prostory zahrnují obrovskou zahradu, v níž jsou pohřbeni vojáci a služebníci panovnického rodu.

Dynastie Saadi byla královským rodem, který vládl Maroku něco málo přes sto let, od roku 1549 do roku 1659. Po roce 1628 začala moc této dynastie upadat, protože postupně ztrácela kontrolu nad mnoha teritorii. Po smrti posledního sultána z této dynastie byla hrobka zazděna jeho následovníky, aby vymazali obyvatelstvu všechny památky na své předchůdce.

Jejich rodinná hrobka však není tím jediným, co můžete v tomhle nádherném marockém městě obdivovat. Marrákeš nabízí i spoustu jiných památek. Namátkou můžeme zmínit třeba Palác El Badii, který těsně přiléhá ke slavné mešitě Koutoubia. Její minaret je stavěn tak, aby z jeho ochozu nebylo vidět do oken paláce a především harému. Obdivovat ale můžete i přilehlé růžové zahrady Menara Gardens, případně také mladší mešitu Moulay El Yazid Mosque.

Booking.com