Od Marrákeše po Saharu: 7 důvodů, proč navštívit Maroko

Chefchaouen (Maroko)
Chefchaouen (Maroko)

Maroko je země plná kontrastů, barev, pouličního života a také památek. Nachází se na severozápadě Afriky a nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Od starobylých měst s bohatou historií a architekturou, přes majestátní pohoří Atlas a Saharu, až po malebné pobřeží Atlantiku a Středozemního moře. Maroko má pro každého něco. V tomto článku vám představíme 7 největších turistických zajímavostí v Maroku, které byste neměli vynechat.

Marrákeš

Marrákeš je nejznámější a nejnavštěvovanější město v Maroku. Je to bývalé hlavní město dynastie Almorávidů a Almohadů, které si zachovalo svůj orientální šarm a atmosféru. Marrákeš je známý jako “rudé město” díky barvě svých zdí a staveb. Mezi jeho hlavní atrakce patří:

  • Náměstí Djemma el-Fna: Toto živé náměstí je srdcem Marrákeše a místem setkání vypravěčů, kouzelníků, hadařů, akrobatů, umělců a stánkařů. Je to místo plné zvuků, vůní a barev, kde si můžete vychutnat tradiční marockou kuchyni, nakoupit suvenýry nebo se nechat unést magií orientu.
  • Medína: Medína je stará část Marrákeše, kde se nachází mnoho historických památek, mešit, paláců a muzeí. Je to také místo, kde si můžete prohlédnout tradiční řemesla, jako je tkaní koberců, výroba kožených výrobků nebo keramiky. Medína je obklopena hradbami s bránami a je rozdělena na různé čtvrti podle oborů nebo etnik.
  • Zahrady Majorelle: Tyto nádherné zahrady jsou dílem francouzského malíře Jacquese Majorella, který je vytvořil v letech 1923-1962. Jsou plné exotických rostlin, fontán, rybníků a soch. V zahradách se také nachází modrá budova, která sloužila jako ateliér Majorella a později jako domov slavného módního návrháře Yves Saint Laurenta. V budově je nyní muzeum islámského umění.

Fez

Fez je další bývalé hlavní město Maroka a jedno z nejstarších a největších středověkých měst na světě. Je to kulturní, duchovní a intelektuální centrum země a sídlo nejstarší univerzity na světě - Al-Karaouine. Fez je známý pro svou bohatou architekturu, umění a řemesla. Mezi jeho hlavní památky patří:

  • Medína: Medína je stará část Fezu, kde se nachází nejstarší univerzita na světě - Al-Karaouine, která byla založena v 9. století. Je to také místo, kde si můžete prohlédnout tradiční řemesla, jako je tkaní koberců, výroba kožených výrobků nebo keramiky. Medína je obklopena hradbami s bránami a je rozdělena na různé čtvrti podle oborů nebo etnik.
  • Medresa Bou Inania: Tato medresa je jedna z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných ve Fezu. Byla postavena ve 14. století sultánem Abu Inanem a sloužila jako škola i mešita. Je bohatě zdobená mramorem, dřevem, zlatem a mozaikami. Má nádherný dvůr s fontánou a modlitební sál s vysokým minbaretem.
  • Bab Bou Jeloud: Tato brána je hlavním vstupem do medíny a jednou z nejznámějších ikon Fezu. Je postavena v maurském stylu a má modrou a zelenou barvu symbolizující Fes el-Bali a Fes el-Jdid. Brána je také obklopena restauracemi, kavárnami a obchody.

Chefchaouen

Chefchaouen je jedno z nejmalebnějších a nejfotogeničtějších měst v Maroku. Je to malé horské město na severu země, které je známé pro svou charakteristickou modrou barvu. Všechny domy, ulice, schody a dokonce i mešity jsou natřeny různými odstíny modré, což vytváří nádherný kontrast s okolní zelenou krajinou. Modrá barva má několik významů: symbolizuje nebe a moře, odrazuje komáry a odráží sluneční teplo. Chefchaouen je také místem, kde si můžete užít tradiční marocký životní styl, nakoupit ručně vyrobené výrobky nebo se vydat na pěší turistiku do nedalekých hor.

Sahara

Sahara je největší poušť na světě a jedna z nejúžasnějších přírodních atrakcí Maroka. Rozprostírá se na jihu země a nabízí návštěvníkům možnost zažít dobrodružství a romantiku pouštního života. Mezi nejpopulárnější aktivity patří jízda na velbloudech, spaní pod hvězdnou oblohou, navštívení berberských vesnic nebo prohlídka filmových studií v Ouarzazate.

Filmová studia v Ouarzazate jsou největší filmová studia na světě, která se nacházejí na jihu Maroka. Byla založena v roce 1983 a slouží jako místo pro natáčení mnoha filmů a seriálů s historickou nebo pouštní tematikou. Mezi známé filmy, které se zde natáčely, patří například Gladiátor, Království nebeské, Hra o trůny nebo Vikingové. Filmová studia v Ouarzazate jsou oblíbenou turistickou atrakcí, kde si můžete prohlédnout různé kulisy, rekvizity a modely z filmů

Sahara je také domovem některých z nejkrásnějších dun na světě, jako jsou Erg Chebbi nebo Erg Chigaga.

Casablanca

Casablanca je největší a nejmodernější město v Maroku. Je to ekonomické a průmyslové srdce země a také její hlavní přístav. Casablanca je známá pro svůj kosmopolitní charakter a směsici různých architektonických stylů. Mezi jeho hlavní atrakce patří:

  • Mešita Hasana II.: Toto je největší mešita v Maroku a osmá největší na světě. Je to impozantní stavba s nejvyšším minaretem na světě (210 metrů) a nádherným interiérem zdobeným mramorem, dřevem, zlatem a mozaikami. Mešita je otevřená i pro nemuslimy a nabízí pravidelné prohlídky.
  • Staré město: Staré město Casablanky je známé jako Medina a je to místo, kde si můžete prohlédnout tradiční marocký život. Zde najdete úzké uličky plné obchodů, kaváren, mešit a pekáren. Medina je také místo, kde se nachází některé historické památky, jako je stará portugalská pevnost nebo mešita Ould el-Hamra.
  • Nábřeží: Nábřeží Casablanky je oblíbeným místem pro relaxaci a zábavu. Zde si můžete užít výhled na Atlantik, procházet se po promenádách, navštívit pláže nebo se bavit v některém z mnoha barů, klubů nebo kasin. Nábřeží Casablanky je také místem, kde se nachází slavný hotel a restaurace Rick’s Café, který je inspirován filmem Casablanca s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou.

Essaouira

Essaouira je přímořské město na západním pobřeží Maroka. Je to bývalá portugalská pevnost a obchodní centrum, které si zachovalo svůj historický a umělecký charakter. Essaouira je známá jako “větrné město” díky svému ideálnímu klimatu pro surfování, kite surfování nebo windsurfing. Je to také místo, kde si můžete užít relaxační dovolenou na pláži, procházet se po staré medině s bílými domy a modrými okny, navštívit rybí trh nebo si poslechnout tradiční gnawa hudbu.

Vodopády Ouzoud

Vodopády Ouzoud jsou nejvyšší a nejkrásnější vodopády v Maroku. Nachází se na severovýchodě země, asi 150 km od Marrákeše. Vodopády mají výšku 110 metrů a tvoří několik úrovní a kaskád. Okolí vodopádů je plné zeleně, květin a opic. Vodopády Ouzoud jsou oblíbeným jednodenním výletem z Marrákeše, kde si můžete užít nádhernou přírodu, osvěžit se ve vodě nebo si pronajmout loďku a podívat se na vodopády zblízka.

Vyrazíte do Maroka?

Maroko je země, která vás ohromí svou rozmanitostí, krásou a kulturou. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, historii nebo umění, najdete to v Maroku. V tomto článku jsme vám představili 7 největších turistických zajímavostí v Maroku, které byste neměli vynechat. Doufáme, že vás tento článek inspiroval k návštěvě této úžasné země.

Booking.com