Rabat nebo Ribát, zlatý střed Maroka
Hlavní město Maroka, které místní nazývají ar-Rabat nebo ar-Ribat. Má skoro dva miliony obyvatel. Zároveň je jedno z marockých „královských měst“. Je situováno na severovýchod země u pobřeží Atlantského oceánu, při ústí řeky Bú Regreg. Město je značně ovlivněné blízkostí Evropy, je kosmopolitní, moderní a živé, je zde i dostatek starých památek a perfektního turistického servisu, aby byl u cestovatelů oblíben.
Maroko
Maroko je typickou severoafrickou zemí. Klimatické rozdíly jednotlivých částí Maroka jsou dosti značné. Výrazným klimatickým rozhraním je Střední a Vysoký Atlas. Severní a západní oblast má výrazné subtropické podnebí středomořského typu se suchým, převážně teplým létem a deštivou zimou. V pohoří Atlas má podnebí přes 100 dnů nižší teplotu než 0°C a od nadmořské výšky 2 000 metrů nad mořem leží v zimě souvislá sněhová pokrývka. Na jih od Atlaského pohoří pak teploty značně stoupají. Místní vítr scirocco, který přichází ze Sahary, je suchý a má teplotu až 35°C, přináší časté písečné bouře.
Sídlo krále nebo sultána?
Ve městě je sídlo krále, vlády a katolického biskupství. Královský palác vypadá honosně a vznešeně. Je to jako orientální Pražský hrad. Před vchodem stojí stráže v červených a modrých uniformách a vchod dovnitř je obrovský. Má typickou lomenou půlkruhovitou vrchní část a rovný spodek. Nad branou jsou ty kachličky a lesklé mozaiky, které mě tak moc fascinují. Současným sultánem je od roku 1999 Muhammad VI., syn Hasana II. a Latify Hammou. Až do roku 1957 tu vládli králové, ale už přes padesát let je hlavou státu sultán, protože Maroko získalo v roce 1956 nezávislost. Po jeho dědovi Muhammadu V. je pojmenováno mauzoleum, které leží naproti Hassanově věži, jde o tradiční stavbu zbudovanou z mramoru, jsou zde pohřbeni bývalí králové. Hassanova věž se začala stavět už na konci 12. století, mělo jít o nejvyšší minaret v celém islámském světě, to se nepovedlo, ovšem měří impozantních 44 metrů.
Doprava po Rabatu i jinam
Rabat mezinárodní letiště je v blízkém městečku Salé. Město má omezenou mezinárodní spoje, takže lepší způsob, jak se dostat do Casablanky a pak přijde na Rabat vlakem nebo autokarem. Rabat je dobře sloužil vlakem a můžete dostat časté spojení na většině míst. Tam jsou dvě stanice v Rabatu - Centre Ville (Medina / Downtown) a Agdal. Tramvajová zastávka a taxi stanice se nachází hned vedle centra vlakového nádraží. Je možné se dostat autobusem z téměř jakéhokoli města v zemi, do Rabatu. Autobusy často nekončí u centrálního autobusového nádraží, ale místo toho jít přes město.
Průmysl a učení
Sídlí zde univerzita, technická vysoká škola, škola tkaní koberců i Ústav pro arabský jazyk. Město je střediskem bavlnářského, kožedělného a potravinářského průmyslu, dále pak rybolovu. Výrazně zastoupené je umělecké řemeslo (koberce, ozdoby, keramika, …). Významný je i cestovní ruch. Ve městě je zoo, botanická zahrada, divadla a muzea.
Zajímavosti ve městě
Většinou mě v zahraničí fascinují naprosto běžné věci, jak moc jsou odlišné od České republiky. Zaujala mě pošta v Rabatu, poštovní směrovací číslo je stejné jako pro Prahu 10, tedy 100 00. Dokonce i tady v Rabatu se v lednu volil český prezident na českém velvyslanectví. Od dubna loňského roku 2012 byla do úřadu dosazena PaeDr. Michaela Froňková.
Barbora Walterová Benešová | 26.10.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
18,2°C
|
Předpověď počasí |