Rabat nebo Ribát, zlatý střed Maroka

Rabat (Maroko)
Rabat (Maroko)

Hlavní město Maroka, které místní nazývají ar-Rabat nebo ar-Ribat. Má skoro dva miliony obyvatel. Zároveň je jedno z marockých „královských měst“. Je situováno na severovýchod země u pobřeží Atlantského oceánu, při ústí řeky Bú Regreg. Město je značně ovlivněné blízkostí Evropy, je kosmopolitní, moderní a živé, je zde i dostatek starých památek a perfektního turistického servisu, aby byl u cestovatelů oblíben.

Maroko

Maroko je typickou severoafrickou zemí. Klimatické rozdíly jednotlivých částí Maroka jsou dosti značné. Výrazným klimatickým rozhraním je Střední a Vysoký Atlas. Severní a západní oblast má výrazné subtropické podnebí středomořského typu se suchým, převážně teplým létem a deštivou zimou. V pohoří Atlas má podnebí přes 100 dnů nižší teplotu než 0°C a od nadmořské výšky 2 000 metrů nad mořem leží v zimě souvislá sněhová pokrývka. Na jih od Atlaského pohoří pak teploty značně stoupají. Místní vítr scirocco, který přichází ze Sahary, je suchý a má teplotu až 35°C, přináší časté písečné bouře.

Rabat (Maroko)

Sídlo krále nebo sultána?

Ve městě je sídlo krále, vlády a katolického biskupství. Královský palác vypadá honosně a vznešeně. Je to jako orientální Pražský hrad. Před vchodem stojí stráže v červených a modrých uniformách a vchod dovnitř je obrovský. Má typickou lomenou půlkruhovitou vrchní část a rovný spodek. Nad branou jsou ty kachličky a lesklé mozaiky, které mě tak moc fascinují. Současným sultánem je od roku 1999 Muhammad VI., syn Hasana II. a Latify Hammou. Až do roku 1957 tu vládli králové, ale už přes padesát let je hlavou státu sultán, protože Maroko získalo v roce 1956 nezávislost. Po jeho dědovi Muhammadu V. je pojmenováno mauzoleum, které leží naproti Hassanově věži, jde o tradiční stavbu zbudovanou z mramoru, jsou zde pohřbeni bývalí králové. Hassanova věž se začala stavět už na konci 12. století, mělo jít o nejvyšší minaret v celém islámském světě, to se nepovedlo, ovšem měří impozantních 44 metrů.

Doprava po Rabatu i jinam

Rabat mezinárodní letiště je v blízkém městečku Salé. Město má omezenou mezinárodní spoje, takže lepší způsob, jak se dostat do Casablanky a pak přijde na Rabat vlakem nebo autokarem. Rabat je dobře sloužil vlakem a můžete dostat časté spojení na většině míst. Tam jsou dvě stanice v Rabatu - Centre Ville (Medina / Downtown) a Agdal. Tramvajová zastávka a taxi stanice se nachází hned vedle centra vlakového nádraží. Je možné se dostat autobusem z téměř jakéhokoli města v zemi, do Rabatu. Autobusy často nekončí u centrálního autobusového nádraží, ale místo toho jít přes město.

Průmysl a učení

Sídlí zde univerzita, technická vysoká škola, škola tkaní koberců i Ústav pro arabský jazyk. Město je střediskem bavlnářského, kožedělného a potravinářského průmyslu, dále pak rybolovu. Výrazně zastoupené je umělecké řemeslo (koberce, ozdoby, keramika, …). Významný je i cestovní ruch. Ve městě je zoo, botanická zahrada, divadla a muzea.

Zajímavosti ve městě

Většinou mě v zahraničí fascinují naprosto běžné věci, jak moc jsou odlišné od České republiky. Zaujala mě pošta v Rabatu, poštovní směrovací číslo je stejné jako pro Prahu 10, tedy 100 00. Dokonce i tady v Rabatu se v lednu volil český prezident na českém velvyslanectví. Od dubna loňského roku 2012 byla do úřadu dosazena PaeDr. Michaela Froňková.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře
Booking.com