Ochagavía – místo, kde se zastavil čas

Ochagavía – Otsagabia (Španělsko)
Ochagavía – Otsagabia (Španělsko)

V obklopení vrcholků hor, unikátní lidové architektury a smíšených lesů má člověk pocit, že se ocitl na místě, kde se zastavil čas. To je Ochagavía, jedna z nejkrásnějších vesnic v navarrských Pyrenejích.

Víska v lesích ukrytá

Ochagavía je právem považována za jednu z nejkrásnějších vesnic v navarrských Pyrenejích. Smíšené lesy Iberi, ve kterých se vesnice v nadmořské výšce 764 m zasazená v údolí Salazar ukrývá, jsou domovem mnoha vzácných ptáků, savců a dalších zvířat. Jedná se o krasovou oblast se vzácnými biotopy, na kterou je Španělsko hrdé. Kdoví, možná kdyby nebyla Ochagavía vzdálena kousek (4 km) od malebného městečka Saint-Jean-Pied-de-Port, které je jedním z výchozích bodů svatojakubské cesty (cesty poutníků ke katedrále Santiago de Compostela, kde jsou ukryty ostatky sv. Jakuba), zůstala by její architektura neobjevena.

Ráj pro romantiky a fotografy

Architektonické krásy horské vísky Ochagavía nejvíce ocení zasnění romantici a vášniví fotografové. Pečlivě udržované a erby zdobené domy, v jejichž tváři se snoubí čistota bílé fasády s přirozenou krásou přírodního kamene, kamenný most přes řeku Anduňa, kostel San Juan Evangelista a další kouzelné stavby na pozadí nádherných přírodních scenérií jsou pro ně učiněným rájem.

 TIP   Další fotografie z této horské vesnice si můžete prohlédnout v příspěvku "Ochagavía - fotogalerie z roku 2010".

Udělejte si zastávku v Roncesvalles

Neméně zajímavé významné místo, které skrývají Pyreneje, a které je také jedním z hlavních důvodů, proč baskické Španělsko navštěvují milovníci středověké historie, najdete ve skalním průsmyku Roncesvalles. Právě ve zdejší kapli sv. Ducha má být údajně pohřben legendární rytíř Roland se svými druhy. Dalším důvodem zastávky v Roncesvalles je, že toto místo patří mezi nedílné součásti svatojakubské cesty.

Booking.com