Roncesvalles je významné poutní místo

Roncesvalles (Španělsko)
Roncesvalles (Španělsko)

Různorodá krajina pyrenejského pohoří ukrývající v sobě nekonečně mnoho poutních a historicky významných míst přitahuje návštěvníky z celého světa. Jedním z nich je vesnice ve skalním průsmyku Roncesvalles, která je zastávkou poutníků na svatojakubské cestě, a kde je také podle legendy pohřben středověký rytíř Roland se svými druhy.

Zastávka na svatojakubské cestě

Roncesvalles (francouzsky Roncevaux) je výchozí zastávkou na svatojakubské cestě vedoucí ke katedrále v Santiagu de Compostella ve španělské Galicii, kde jsou uloženy ostatky svatého Jakuba. Svatý Jakub byl učedníkem Ježíše Krista, který pomohl křesťanům zvítězit v téměř prohrané bitvě s muslimy, a proto má jeho osoba v křesťanské liturgii neobyčejný význam. Právě románský kostel Svatého Jakuba postavený ve 13. století patří mezi nejnavštěvovanější památky v Roncesvalles, a to společně s jeho velkolepou přístavbou. Důvod této přístavby byl zcela prozaický. Když kapacita poutního kostela sv. Jakuba sloužícího k nocování poutníků přestala stačit, rozhodl navarrský král Sancho VII., který je v Roncesvalles také pohřben, o jeho přístavbě: kostel Real Collegiata de Roncesvalles a kláštera se špitálem slouží jako ubytovna poutníků dodnes.

Roncesvalles (Španělsko)

Rytíř Roland a jeho druzi

Zastávka na cestě do katedrály Santiago de Compostella však není jediným důvodem, proč navštívit Roncesvalles. V románské kapli sv. Ducha je zde totiž pohřben známý středověký rytíř Roland a jeho druzi. Alespoň podle legendy. Právě hrob rytíře Rolanda je tím hlavním důvodem, proč navštěvují Španělsko, přesněji španělské Pyreneje, především Francouzi.

Roncesvalles (Španělsko)

Jak do Roncesvalles

Do Roncesvalles se dostanete nejpohodlněji z Pamplony, odkud jede přímo autobus. Pokud se však nechcete ochudit o pohled shora, nenavštěvujte Roncesvalles přes Španělsko, ale vydejte se tam přes Pyreneje z francouzské strany. A při té příležitosti si nenechte ujít návštěvu horské vesnice Ochagavía.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama