Roncesvalles je významné poutní místo

Roncesvalles (Navarra - Španělsko)
Roncesvalles (Navarra - Španělsko)

Různorodá krajina pyrenejského pohoří ukrývající v sobě nekonečně mnoho poutních a historicky významných míst přitahuje návštěvníky z celého světa. Jedním z nich je vesnice ve skalním průsmyku Roncesvalles, která je zastávkou poutníků na svatojakubské cestě, a kde je také podle legendy pohřben středověký rytíř Roland se svými druhy.

Zastávka na svatojakubské cestě

Roncesvalles (francouzsky Roncevaux) je výchozí zastávkou na svatojakubské cestě vedoucí ke katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii, kde jsou uloženy ostatky svatého Jakuba. Svatý Jakub byl učedníkem Ježíše Krista, který pomohl křesťanům zvítězit v téměř prohrané bitvě s muslimy, a proto má jeho osoba v křesťanské liturgii neobyčejný význam. Právě románský kostel Svatého Jakuba postavený ve 13. století patří mezi nejnavštěvovanější památky v Roncesvalles, a to společně s jeho velkolepou přístavbou. Důvod této přístavby byl zcela prozaický. Když kapacita poutního kostela sv. Jakuba sloužícího k nocování poutníků přestala stačit, rozhodl navarrský král Sancho VII., který je v Roncesvalles také pohřben, o jeho přístavbě: kostel Real Collegiata de Roncesvalles a kláštera se špitálem slouží jako ubytovna poutníků dodnes.

Rytíř Roland a jeho druzi

Zastávka na cestě do katedrály Santiago de Compostela však není jediným důvodem, proč navštívit Roncesvalles. V románské kapli sv. Ducha je zde totiž pohřben známý středověký rytíř Roland a jeho druzi. Alespoň podle legendy. Právě hrob rytíře Rolanda je tím hlavním důvodem, proč navštěvují Španělsko, přesněji španělské Pyreneje, především Francouzi.

Jak do Roncesvalles

Do Roncesvalles se dostanete nejpohodlněji z Pamplony, odkud jede přímo autobus. Pokud se však nechcete ochudit o pohled shora, nenavštěvujte Roncesvalles přes Španělsko, ale vydejte se tam přes Pyreneje z francouzské strany. A při té příležitosti si nenechte ujít návštěvu horské vesnice Ochagavía.

Aktualizace 5.12.2020
Booking.com