Pyreneje - silný magnet pro turisty i sportovce

Pyreneje (Španělsko)
Pyreneje (Španělsko)

Pokud patříte mezi nenapravitelné milovníky přírody a horské turistiky, anebo jste nadšeným sportovcem vyhledávajícím adrenalin, Pyreneje rozhodně stojí za návštěvu. Ráz pohoří je neobyčejně členitý, příroda nepopsatelně krásná a možnosti sportovního vyžití opravdu velké.

Brána mezi dvěma světy

Pyreneje (španělsky Pirineos, katalánsky Pirineus a francouzsky Pyrénnées) jsou největším pohořím na evropském kontinentu. Rozsáhlý horský masiv o délce 230 km tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem a odděluje tak Pyrenejský poloostrov od kontinentální Evropy. Někdy se o tomto pohoří hovoří jako o bráně do Třetího světa, neboť Španělsko bylo před staletími vnímáno jako část Afriky.

Členitá horská krajina

Ráz pyrenejského pohoří je neobyčejně členitý. Najdeme zde vrcholy přesahující 3000 metrů (nejvyšší horou Pyrenejí je Pico de Aneto se svými 3404 m, na který se dá vystoupit ze dvou stran, buď z jihu, nebo ze severu), hluboká údolí (v jednom z nich leží suverénní stát Andorra), kaňony, husté lesy, blyštivé ledovce (především v blízkosti vrcholu Pico de Aneto), mohutné vodopády a třpytivá jezera (velmi známé je jezero Llosás, z jehož jižní strany lze vystoupit na vrchol Pico de Aneto). Přestože Pico de Aneto je nejvyšší horou Pyrenejí, za nejpopulárnější vrchol je považován Montardo se svými skromnými 2830 m, který bez obtíží zdolá každý alpinista. Na své si zde přijdou také milovníci cyklistiky a raftingu (na řece Garoně).  Pokud se budete toulat po španělské straně Pyrenejí, nezapomeňte navštívit kouzelnou horskou vesnici Ochagavía a klášter v nedalekém Roncesvalles.

Medvědů se nebojte

V zalesněných oblastech žije bohatá fauna. Můžete zde potkat dokonce medvědy. Roztomilá medvědí mláďata bývají velmi krotká a svádí k pohlazení. Pozor ale, aby si pak rodiče mláďat nechtěli na oplátku pohladit vás. Medvědů se však bát nemusíte. Jejich výskyt je poměrně řídký. Nehledě na to, že pyrenejští medvědi jsou velice plaší a obvykle se turistům vyhýbají.

Největší krásy ukrývají národní parky

Největší krásy velehor najdete v národních parcích. Pyreneje mají celkem tři: Ordesa (se známým vrcholem Monte Perdido vysokým 3355m), Possets y Maladeta a Sant Maurici. Nejvyhledávanějším z parků je Sant Maurici, a to především pro jeho nádherná horská jezera. Mezi nejznámější patří je jezero stejnojmenného názvu Sant Maurici a nejvýše položené jezero Contraig (2570 m).

Návštěva ministátu Andorra

Co byste si kromě národních parků neměli nechat ujít, to je návštěva Andorry, ministátu na pomezí Španělska a Francie, který je právem považován za daňový ráj. Hovoří se zde katalánsky, španělsky a francouzsky. V hlavním městě, Andorra la Vella (necelých 24000 obyvatel), se můžete toulat romantickými uličkami a obdivovat středověké kamenné stavby. Historicky nejvýznamnějšími jsou kostely pocházející ze 12. století, Sant Esteve a Sant Andreu. Hlavním cílem turistů však nejsou historické památky, ale výhodné nákupy (vyplatí se zde nakupovat především značkové oblečení, sportovní vybavení, alkohol a tabákové výrobky), stejně možnost bohatého sportovního vyžití v zimě i v létě.

Kdy a jak cestovat do Pyrenejí

Ideální pro turistiku je srpen nebo září, kdy je nejstálejší počasí. Z České republiky je nejlepší cestovat do Pyrenejí po dálnici přes Německo a Francii. Protože vzdálenost z Prahy do Pyrenejí činí cca 1600 km, doporučujeme rozložit cestu na dva dny, a přespat po cestě v některém z hotelů. Zde pak pohodlně navážete na pyrenejskou magistrálu GR 11.

Pyreneje si Vás získají

A co si vzít se sebou kromě teplého oblečení? Česko-španělský slovník se vám v krosně neztratí. Ovšem počítejte s tím, že v Pyrenejích se hovoří také katalánsky a různými dialekty. Další obsah vaší krosny záleží na tom, kde budete nocovat, zda dáte přednost komfortu penzionu s polopenzí, anebo dobrodružství pod stanem. Pokud milujete přírodu, horskou turistiku, anebo horolezectví, Pyreneje si Vás jistě získají a budete je chtít navštívit opakovaně.

Další zajímavá místa ve Španělsku

Pokud budete cestovat touto částí Španělska udělejte si čas i na návštěvu dalších zajímavých míst. Za návštěvu jistě stojí San Sebastian, město s velkou městskou pláží a skvělými restauracemi. Dalším cílem může být Bilbao proslavené moderní architekturou Guggenheimova muzea nebo hlavní město Baskicka Vitoria.

Booking.com