Leon, centrum stejnojmenné provincie Leon

Leon (Španělsko)
Leon (Španělsko)

Naše cesta po severovýchodním Španělsku pokračuje. Tentokrát navštívíme Leon, centrum stejnojmenné provincie Leon, která je součástí autonomního společenství Kastilie a Leon o celkové rozloze 94233 km2, kde žije více než 2 550 000 obyvatel. Hlavním zdrojem obživy pro oblast Kastilie-Leon je zemědělství a potravinářský průmysl.

Město Leon

Leon leží v poměrně vysoké nadmořské výšce - 837 metrů nad mořem na březích řeky Bernesga. Ve městě žije přibližně 135 000 obyvatel. Ovšem když se k městu připočtou všechny jeho aglomerace, dostaneme se na více než tři sta tisíc. Název města není překvapivě odvozen od lva, kterého má ve svém erbu, a který se řekne španělsky leon, ale z latinského slova legio, což v českém překladu znamená legie neboli vojenská jednotka. Leon byl totiž založen jako ležení šesté římské legie, a to ještě před naším letopočtem - v roce 79. Ve středověku byl pak Leon hlavním městem slavného království Leon. Leon má dodnes význam také z hlediska křesťanské liturgie, neboť se jedná o poslední zastávku na Svatojakubské cestě ke katedrále, kde jsou uloženy ostatky sv. Jakuba, v Santiago de Compostella.

Leon (Španělsko)

Kulturní památky Leonu

Dnes je Leon moderní město s rozvinutým chemickým, strojírenským a potravinářským průmyslem. Vyrábí se zde také víno. Ostatně jak jinak ve Španělsku. Jeho starobylý původ však dodnes připomínají zbytky románských ochranných hradeb. Historické jádro Leonu je ve srovnání s ostatními městy poměrně skromné. Za nejvýznamnější památky je považována gotická katedrála připomínající tak trošku (Španělé prominou) Notre Dame a románská bazilika sv. Isidora. Budova katedrály vystavěná během 13. a 14. století, která byla ve 20. století zrekonstruována, patří mezi mistrné ukázky gotického stavebního slohu. V bazilice San Isidoro (která není součástí katedrály) najdete hrobku San Isidoro de Seville a klášter San Marcos. V románském slohu je rovněž kostel Santa María del Mercado. Mezi nejnavštěvovanější stavby patří klášter navržený světovým architektem Gaudím: Concepción a Casa Boteines.

Leon (Španělsko)

Kam dál ve Španělsku

Cestujete-li s karavanem nebo stanem možná se vám bude hodit tip na ubytování ve 40km vzdáleném kempu Pico Verde. Nezávislou recenzi tohoto kempu si můžete přečíst v našem článku "Camping Pico Verde u španělského Leónu". Milovníky historie bude jistě zajímat starověké město Astorga se zachovalými hradbami a dalšími památkami z dob starého Říma. A konečně, když už navštívíte severní Španělsko, za zastávku určitě stojí Barcelona.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama