Barcelona - perla Katalánska
Největší perla Katalánska, domov proslulého architekta Gaudího, centrum býčích i fotbalových klání nejvyšší jakosti. Tak přesně to je divoká Barcelona, dějiště olympijských her z roku 1992. Pojďme si tedy představit, co v ní stojí za vidění – a začněme naše povídání nejprve trochou historie.
Barcelonu založili Kartaginci, konkrétně ve třetím století před Kristem zásluhou slavného vojevůdce Hamilkara Barkase. Malá osada nesla jméno po něm (barkas vlastně znamená v punském dialektu blesk), po pár generacích ale město obsadili Římané. Ti se zasloužili o jeho rozkvět, v době pádu jejich impéria zde bylo například i biskupství. Barceloně vládli i muslimové, Karel Veliký a dlouhou epochu si toto slavné město prožilo i pod nadvládou aragonských panovníků.
Po sjednocení Španělska koncem patnáctého století sice význam Barcelony trochu upadá, ale průmyslová revoluce způsobila v tomto trendu velký obrat a zvláště zámořský obchod pomohl rozvoji zdejšího přístavu. Mezi léty 1931 a 1939 fungovala krátce i takzvaná Katalánská republika, dokud si zdejší oblast během občanské války nepodmanili španělští fašisté pod vedením Franka. V současné době je celé Katalánsko součástí Španělska, nicméně to nemusí být navždy – čas od času se mluví o možnosti referenda, které by znamenalo pro tuto oblast staletí vytouženou plnou samostatnost. Otázkou ale je, zda se to Kataláncům ekonomicky vyplatí?
Nyní však přistupme k nádherám, které můžete v Barceloně navštívit. Symbolem města je bezesporu Sagrada Familia, jeden z nejslavnějších církevních svatostánků na světě, který se ale ještě nepodařilo dodnes kompletně dostavět. Autorem návrhu byl na konci předminulého století slavný architekt Antoni Gaudí. Pro něj byla stavba jako vlastní dítě, sháněl na ni prostředky prý dokonce i žebrotou, ale práce často stále a dokončení se chystá až v příští generaci. Na stavbě je patrný vliv maurské architektury, její nejvyšší věž má symbolizovat samotného Krista.
Sagrada Familia ale není jedinou slavnou stavbou, kterou katalánský patriot své milované Barceloně zanechal. Dalším jeho dílem je například La Pedrera (též Casa Milà), kde se snoubí baroko, gotika a secese – už nějakou dobu je také na seznamech UNESCO. Zdánlivě zmatený stavební sloh byl Gaudího cílem a totéž platí i pro poněkud křiklavé interiéry.
Na slavnou minulost Barcelony odkazuje i takzvaná Gotická čtvrť, kde najdete například budovu radnice (Casa de la Ciutat) a Královský palác, někdejší sídlo místních vladařů. Poblíž je pak k nahlédnutí i muzeum věnované městské historii, kde se dozvíte o Barceloně vše opravdu podstatné. V podzemí muzea jsou k vidění například i archeologické vykopávky z římského období.
A co místní přístav, který zapříčinil obrovský rozkvět v posledních třech staletích? Nedaleko něj najdete i někdejší středověké loděnice Les Drassanes, které jsou dnes hostitelem Námořního muzea. Projděte si ale i historické centrum Barcelony v okolí Ciutat Vella, kde se zabavíte třeba i na několik dalších dnů, záleží jen na Vás!
Barcelona ale znamená i turistické stezky, typické španělské venkovní trhy s možností nákupu suvenýrů a restaurace plné místních delikates. Užijete si tu i sluncem zalité pláže, tedy s trochou štěstí, když bude přát počasí. A na závěr dovolte praktickou radu – místní turistická sezona vrcholí v srpnu, takže pokud si chcete „Barcu“ projít v klidu, zavítejte sem v jiný kalendářní měsíc.
Jaroslav Hruška | 27.11.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
19,2°C
|
Předpověď počasí |