Španělská Consuegra je městem větrných mlýnů a šafránu

Consuegra (La Mancha - Španělsko)
Consuegra (La Mancha - Španělsko)

Pokud máte rádi Španělsko a jeho bohatou historii, určitě byste neměli vynechat návštěvu větrných mlýnů v Consuegře. Tato malebná vesnička leží asi 60 km jižně od Toleda a je známá svým souborem 12 bílých větrných mlýnů na vrcholu kopce Cerro Calderico. Mlýny jsou symbolem regionu La Mancha a byly inspirací pro slavný román Don Quijote od Miguela de Cervantese. V tomto článku se dozvíte více o historii, technologii a současném využití těchto unikátních staveb a také o dalších turistických atrakcích v okolí.

Historie větrných mlýnů v Consuegře

Větrné mlýny se začaly stavět v La Mancha v 16. a 17. století jako alternativa k vodním mlýnům, kterých nebylo možné postavit dostatečné množství kvůli suchému podnebí. Mlýny sloužily k mletí obilí a jiných plodin na mouku nebo krmivo pro zvířata. Byly postaveny z kamene nebo cihel a měly kuželovitou střechu pokrytou plechem, která se otáčela podle směru větru. Čtyři dřevěné lopatky byly poháněny větrem a přenášely sílu na svislou hřídel uvnitř mlýna. Ta pak pohybovala horizontálním kolem s ozubením, které roztáčelo kámen na mletí.

Původně bylo v Consuegře 13 mlýnů, ale jeden z nich byl zničen bleskem. Zbylých 12 mlýnů bylo postupně restaurováno a zachováno jako kulturní památka. Každý mlýn má své jméno, některé jsou pojmenované podle postav z Don Quijota (např. Sancho, Rucio, Clavileño), jiné podle svých majitelů nebo funkcí (např. Bolero, Espartero, Caballero del Verde Gabán). Některé mlýny jsou využívány jako muzea, galerie nebo obchody se suvenýry, jiné jsou stále funkční a při speciálních příležitostech se ukazuje jejich tradiční provoz.

Zajímavosti o větrných mlýnech v Consuegře

Větrné mlýny jsou součástí tzv. Cesty Dona Quijota, která spojuje místa zmíněná v románu Cervantese. Jedna z nejslavnějších scén knihy je ta, kdy Don Quijote bojuje s mlýny, protože si myslí, že jsou obři.

Nejstarším a nejcennějším mlýnem je Sancho, který byl postaven již v roce 1578 a ještě dnes pracuje tradičním způsobem. Byl prvním mlýnem, který byl prohlášen za kulturní památku (BIC) ve Španělsku. Tento mlýn je také známý jako “mlýn Dona Quijota”, protože se v něm nachází socha tohoto slavného rytíře. Můžete si prohlédnout jeho původní zařízení a dozvědět se více o tom, jak fungoval. Další zajímavý mlýn je Espartero, který je využíván jako galerie a výstavní prostor pro umělecká díla. Zde si můžete prohlédnout například obrazy, fotografie nebo keramiku. Pokud chcete vidět mlýn v akci, můžete navštívit mlýn Caballero del Verde Gabán, který je jediným, který se stále používá k mletí obilí. Zde si můžete koupit mouku nebo jiné produkty z mlýna.

Tipy pro cestovatele v Consuegře

Pokud se rozhodnete navštívit větrné mlýny v Consuegře, máme pro vás několik tipů, jak si zpříjemnit a zpestřit váš výlet.

Nejlepší čas na návštěvu mlýnů je ráno nebo večer, kdy je světlo nejkrásnější a můžete si užít nádherné výhledy na krajinu La Manchy. Pokud máte štěstí, uvidíte i západ nebo východ slunce za mlýny.

Pokud chcete poznat více o historii a technologii mlýnů, doporučujeme si zajít do turistického centra v mlýně Bolero, kde se nachází muzeum a informační středisko. Zde si můžete také zakoupit vstupenky na prohlídku hradu Consuegra, který stojí nedaleko od mlýnů a je další zajímavou památkou.

Pokud máte rádi literaturu a chcete se vcítit do atmosféry Dona Quijota, přečtete si některé pasáže z románu Cervantese, které se odehrávají v blízkosti mlýnů. Můžete také navštívit některé z kulturních akcí, které se konají v Consuegře a jsou inspirovány touto klasickou knihou. Například každoročně se koná Festival šafránu, kde se předvádí tradiční sklizeň a zpracování tohoto vzácného koření a také se zde hraje divadelní představení o Donu Quijotovi a jeho milované Dulcineji.

Pokud máte chuť na něco dobrého k jídlu nebo pití, zajděte si do některé z restaurací nebo barů v centru Consuegry. Zde připravují typickou kuchyni La Manchy, jako je sýr manchego, pisto manchego (dušená zelenina s rajčaty), gazpacho manchego (polévka s chlebem a masem) nebo duelos y quebrantos (omeleta s klobásou a slaninou). K pití si můžete dát víno z regionu nebo sladký likér anís.

Pokud máte čas a chuť na další objevování okolí, udělejte si výlet do některého z dalších měst nebo vesnic La Manchy, které mají také své kouzlo a historii. Například můžete navštívit Toledo, bývalé hlavní město Španělska a místo bohaté kulturní směsi; Almagro, renesanční město s krásným náměstím a divadlem; Campo de Criptana, další místo s větrnými mlýny; nebo Villanueva de los Infantes, rodiště spisovatele Francisca de Queveda.

Doufáme, že jsme vás inspirovali k návštěvě větrných mlýnů v Consuegře a že si užijete tento jedinečný zážitek.

Booking.com