Španělsko – nejkrásnější místa

Španělsko
Španělsko

Jednou z nejrozmanitějších a nejzajímavějších evropských zemí je bezesporu Španělsko. Jakoby se překročením Pyrenejí člověk dostal do úplně jiného světa. Přestože hlavními turistickými lokalitami jsou přeplněné pláže u pobřeží Středozemního moře a Baleárských ostrovů, celé Španělsko je jedna velká turistická atrakce. Snad každá část této obrovské země totiž skutečně stojí za návštěvu.

Španělsko je protkáno historií a také bezpočtem památek. Od těch z římských dob až po množství impozantních středověkých hradů zbudovaných v dobách křesťanských. To nejzajímavější dědictví však po sobě zanechala éra nadvlády Maurů. Jsou tady však také nádherné hory a přírodní parky. Španělsko je zemí siesty, dobrého jídla, vášnivého flamenca a tradičních býčích zápasů.

Existuje mnoho různých tváří Španělska. Suchá, podmanivě maurská, hornatá a exotická Andalusie, která je snad tou nejzajímavější částí země. Divoká hornatá Galicie s příjemným klimatem, Aragón s vrcholy Pyrenejí, hornatá Kantábrie a Asturie, historická Kastílie a León, rozmanité Katalánsko, temperamentní Valencie, hrdé Baskicko.

Na prvním místě toho nejzajímavějšího ve Španělsku stojí trojice andaluských skvostů. Granada s nádhernou pohádkovou Alhambrou, úzké uličky Córdoby vedoucí k velkolepé Mezquitě a hlavní město Andalusie, Sevilla s jednou největších katedrál na světě a impozantním Alcazárem.

Další kolekce neopomenutelných míst se nachází v srdci Španělska. Středověké Toledo, hradbami opevněná Avila, působivý hrad v Segovii a impozantní klášter El Escorial. Výběr historických měst stojících za návštěvu je nepřeberný. Vznešeně se tyčící Cuenca, univerzitní Salamanca, přístav Cádiz nebo třeba Trujillo, Cáceres či Zaragoza. Římské ruiny zase najdete ve staré Méridě nebo u Sagunta.

Jednou z nejčastějších památek v celé zemi jsou výstavné katedrály, jako třeba v Burgosu. Jedna z nejvýznamnějších se nachází v Santiagu de Compostela, kam putují zástupy věřících po poutní cestě Camino de Santiago, začínající až u francouzských hranic v Pyrenejích. Přímo v úbočí hory je zasazen benediktinský klášter Monestir de Motserrrat.

Samostatnou kapitolou jsou živá velkoměsta jako Madrid, kde si milovníci umění nenechají ujít slavná plátna v galerii Prado, nebo Barcelona, kam se proudy návštěvníků hrnou k novodobému kostelu Sagrada Família. Každoročními slavnostmi s během býků je proslavená Pamplona.

Jedny z nejkrásnějších španělských hor Picos de Europa a národní park Ordesa y Monte Perdido v Pyrenejích jsou nejoblíbenějším místem pěších túr. Dalšími z přírodních krás jsou na jihu sněhem pokryté vrcholky vyprahlého pohoří Sierra Nevady či zelená Sierra Grazalema. Divoké útesy Cabo Ortegal na pobřeží Atlantiku nebo odlehlé Cabo de Gata u Středozemního moře.

Pokud chcete ve Španělsku zamířit na pláže, je lépe se vyhnout přeplněným resortům u Středozemního moře na Coste del Sol a Costa Blanca. Costa Brava je sice také dosti turistické, ale jeho divoké pobřeží není tak obležené hotely. Dosud málo objevené dlouhé písečné pláže ale najdete třeba u atlantského pobřeží Costa de la Luz nebo u divokého Rías Altas. Nedaleko něj leží La Coruňa, která byla kdysi považována za konec světa. Baleárské ostrovy jsou každoročně atakovány přívalem turistů, najdete zde ale také katedrály, historické památky a především krásnou přírodu.

Španělé mají neutuchající energii a snad žádná jiná země nežije tak všudypřítomně intenzivním nočním životem jako právě Španělsko. Ať už se ocitnete v jakémkoliv městě, večer vyrazí zástupy lidí na promenádu ulicemi.

Španělsko je země pro cestování naprosto ideální. Tolik různorodých přírodních krás a pamětihodností jinde v Evropě nenajdete. Cenově je Španělsko také relativně příznivě a kempování tady není problém. Ať už si k návštěvě vyberete jakoukoliv část této země, určitě vás nezapomenutelně okouzlí.

Aktualizace 8.12.2020
Booking.com