Madrid (video)

Madrid (Španělsko)
Madrid (Španělsko)

Madrid je třetí největší město EU, ve kterém žijí více než tři miliony obyvatel, metropolitní oblast pak ještě tento počet zdvojnásobí. Pravda, centrem mocného království nebyl vždy, protože kastilští králové se uchylovali do Toleda, ale to vše se změnilo v šestnáctém století. Tehdy totiž někdejší maurskou pevnost přestali křesťanští vladaři využívat jako lovecký zámeček, ale rozhodli se tu vybudovat nové centrum. A jistě, souvisí s tím i pozdější stavba nádherného Escorialu, k němu to ovšem budete mít hodinu cesty…

Památka na dobu, kdy se zlato přebíralo vidlemi

Španělsko bylo v době, kdy začal rozkvět Madridu, až pohádkově bohaté. Tuny zlata, které se vozily z Nového světa, pomohly postavit nejednu zajímavou stavbu. Bohužel se ale bohatství neinvestovalo právě s rozmyslem, to je už ale osud mnoha velkých říší. Nedaleko centra Madridu je slavná obrazárna Museo del Prado, kde je šest tisíc malířských skvostů, proslulých napříč celým kontinentem. Nechybí ani pomník spisovatele Miguela de Cervantese, vždy zelené zahrady Campo del Moro nebo pohled na řeku Manzanares – ano, i Madridem totiž protéká nějaká řeka, i když není tak slavná jako třeba Ebro nebo Tajo.

 

Jaké další skvosty na nás čekají v Madridu? Tak za prvé, všude se snadno dostanete metrem, včetně metropolitního území. Oficiálním sídlem španělské koruny je Královský palác (Palacio Real), barokní stavba hravě zastíní nějaký Buckinghamský palác, je totiž desetkrát větší (135 tisíc metrů čtverečních, pro tu představu). Kámen a nic než kámen, obří královská kaple i zbrojnice, bohaté umělecké sbírky. Noblesa Španělska se vším všudy! Ke královskému panteonu El Escorial to ale budete mít z Madridu skoro padesát kilometrů – nápověda, svezte se vlakem. Toto sídlo ukazuje snad nejvíce, v čem tkvělo španělské bohatství raného novověku. Tisíce ostatků světců, ale také knihovna čítající desítky tisíc svazků, a to ještě nejsme u zlaté výzdoby…

Booking.com