Ženeva je druhým největším městem Švýcarska

Katedrála Saint-Pierre  v Ženevě (Švýcarsko)
Katedrála Saint-Pierre v Ženevě (Švýcarsko)

Ženeva má za sebou dlouhou a velmi bohatou historii. Stalo se totiž centrem, ve kterém se zrodila jedna z nejznámějších forem protestantského vyznání křesťanské víry. Dnes hostí proslulý autosalon, který zná každý milovník světa rychlých kol a motorů. Jen co by kamenem dohodil jsou hranice s Francií a když je opravdu krásně, uvidíte v dáli třeba i bělostný Mont Blanc. A samotná cesta? Z Prahy se sem pohodlně dopravíte letadlem, tedy pokud nechcete z oken autobusu pozorovat krásy Alp.

V Ženevě sídlí OSN a s angličtinou problémy nebudou

To, že je Ženeva blízko francouzských hranic, nemá žádný vliv na akceptaci angličtiny. Domluvíte se zde bez problémů anglicky, i proto, že zde sídlí celá řada mezinárodních organizací, včetně OSN nebo WHO. Jinak ve Švýcarsku se mluví především německy v menší míře francouzsky, italsky a rétorománsky (tímto jazykem mluví jen 0,8% Švýcarů).

 TIP   Co ochutnat v Lucembursku? 

Dominantou města přitom není ani tak nějaká výšková budova, jako spíš gejzír, který tryská do opravdu nevídané výšky – 140 metrů! Co dvě vteřiny, to jeden kubík vody, taková čísla rozhodně vezmou dech. Právě podle něj se můžete orientovat při návštěvě města, už jen proto, že vlastně není tak velké, jak by mohl počet obyvatel napovídat.

Sakrální architekturu reprezentuje katedrála de Saint-Pierre (tedy svatého Petra) z poloviny dvanáctého století, stavba nezapře starobylost románského slohu a má v sobě už na první pohled něco z lesku antického impéria. V bezprostřední blízkosti kostela je náměstí du Bourg-de-Four, které už přes tisíc let hostí pravidelné trhy a najdete tu i řadu míst lákajících ke krátkému občerstvení.

Hodiny z květin, ty rozhodně v každém městě nejsou

Dvousettisícové město nabídne i spoustu zeleně, zahrada jménem Jardin Anglais ukrývá květinové hodiny, díky kterým budete na minutu přesně vědět, jak dlouho jste se zdrželi. Zastřiženo s mimořádnou pečlivostí, přesně na milimetr! Jsou tu už od roku 1955 a hned vedle nich je Monument National, což je symbol ženevské hrdosti – právě tady si připomenete připojení Ženevy ke Švýcarsku (nebo to bylo naopak?).

V šestnáctém století byla v Ženevě založena univerzita, dnes slouží město i jako proslulé finanční centrum, podobně jako New York nebo Londýn. Původní sídlo kmene Allobrogů, které sloužilo jako odrazový můstek vojskům Julia Caesara, později byla Ženeva sídlem burgundských panovníků. A právě po příchodu Jana Kalvína začala být Ženeva nepřátelská ke katolíkům – a zavedla nový řád, co se později uchytil i na Britských ostrovech. Kalvinismus je odnoží protestantského vyznání, který sice znamenal přísný režim pro Ženevu a okolí, ale také obrovský rozkvět města – právě proto, že se sem poté přišli ukrýt bohatí a vzdělaní náboženští vyhnanci z dalších, zejména katolických zemí. Šestnáctý věk totiž byl podobných osudů plný…

 TIP  Chcete si detailněji prohlídnout Ženevu? Navštivte naší fotogalerii z Ženevy.

Hodinářská továrna, se kterou je spjaté jméno polského exulanta

Patek Phillipe, to je firma, která vznikla právě v Ženevě – pod rukama polského vyhnance, již v roce 1839. A o pár let později byl založen i Červený kříž, v předválečné epoše bylo město sídlem Společnosti národů. Na východě Alpy, zasněžený Mont Blanc, Ženevské jezero a řeky Rhona a Arno. Perfektní možnosti dopravy, včetně té lodní. Můžete si připomenout i místo, kde skončila svůj život císařovna Alžběta Bavorská – zvaná také Sisi. Pětina města je pokrytá zelení, radnice z patnáctého století a rodný domek Jeana-Jacquese Rousseaua, Masarykova ulice, podobně jako v mnoha místech ČR. Skutečně, pro turisty jedno lákadlo za druhým! Nenechte si ale ujít i další velká města, jako je Curych, Basilej nebo Lucern, protože dnešní Švýcarsko není jen Ženeva.

Booking.com