Lago di Garda je nejznámější italské jezero

Lago di Garda (Itálie)
Lago di Garda (Itálie)

Jezero Lago di Garda (Gardské jezero) je se svou rozlohou 358 čtverečních kilometrů vůbec největším italským jezerem. Jeho plocha zasahuje do tří regionů – Lombardie, Veneto a rakousko-italské Trentino, díky němuž má jezero také německý název Gardasee. Maximální hloubka jezera je až téměř 350 metrů. Lago di Garda nabízí pro turisty jedinečné možnosti využití koupání a okolní horská příroda přímo vyzývá k horským túrám a výletům na kole. V létě zde panují horké teploty přes 30 stupňů Celsia, a proto můžeme jezero ideálně využít ke koupání. Na pobřeží jezera se nachází také spousta měst s bohatou historií oplývající tradiční architekturou, například Salò, Desenzano del Garda, Sirmione, Bardolino, Riva del Garda a další. V sousedství tohoto jezera najdeme ještě menší jezero Lago d´Iseo.

Lago di Garda je ideálním propojením letního teplého počasí Itálie ke koupání a krásné horské přírody, která je vlastně všude okolo. Alpy jsou zde vidět opravdu na každém kroku. V zimě zase okolí jezera přitahuje lyžaře. Jezero taktéž nabízí skvělé podmínky pro další sportovní vodní aktivity jako je windsurfing a další. Jižní část jezera je specifická teplejším podnebím, spadá totiž do oblasti Pádské nížiny, kdežto na severu panuje spíše typicky horské počasí. V okolí jezera se každoročně konají pravidelné sportovní a turistické akce, mezi které patří především cyklistické závody a jiné akce, například ohňostroj na jezeře či výstava obuvi.

Celkově je Lago di Garda ideálním místem pro dovolenou v Itálii. Žádné přeplněné pláže v letoviscích, zato nádherná příroda okolo a spoustu historických městeček. Je také výchozím bodem pro delší cesty, například do Milána, Benátek a dalších měst. Lago di Garda nabídne každému z turistů něco – koupání v horkém létě, cyklistické výlety, projížďky na lodích romantickou krajinou jezera, golf, vysokohorskou turistiku v Alpách a mnohem více. To nejlepší z Itálie najdete právě zde.

Díky faktu, že se jezero rozkládá v třech zmíněných regionech, jsou zde také promíseny četné vlivy gastronomické. Samozřejmě jako pro celou Itálii jsou typické pokrmy z těstovin, ryb, hodně bylinek, sýry a víno. Zatímco na v jižní části se jídlo přizpůsobuje samozřejmě spíše tamnímu teplejšímu podnebí, na severu jezera je znát vliv rakouské horské kuchyně. V oblasti okolo jezera jsou soustředěna také vynikající vinařství. Díky jezeru nechybí ani mnohé pochoutky ze sladkovodních ryb, avšak mořské plody zde příliš nenajdeme. Každý z regionů má svou místní kuchyni a v okolí jezera tak můžete ochutnat od každé to nejlepší. Například tradiční polévku minestrone, lasagne, jídla z polenty, velký význam pak mají samozřejmě citrusové plody, zejména v jižních částech.

Jezero nenabízí pouze skvělé koupání. Na pobřeží je totiž spousta turistických cílů. Nevyjímaje botanickou zahradu, středověké městečko Sirmione s hradem Rocca Scaligera, hrad Arco nebo Riva del Garda na severu, aquapark či možnost vydat se k jezeru Lago d´Iseo, které je poněkud tišším a menším jezerem v Lombardii, severozápadně od Lago di Garda. Lago di Garda je místem v Itálii, které nabízí to nejlepší ze tří regionů, skvělé letní koupání a nádhernou přírodu Alp. Pro vášnivé turisty, rodiny s dětmi i seniory je to skvělý výběr dovolené v Itálii. Lago di Garda díky tradičním sportovním a turistickým akcím žije po celý rok pestrým životem. Více fotografií z Gardského jezera najdete v příspěvku "Fotogalerie Lago di Garda a Sirmione".

Booking.com