Civitavecchia - mořská brána do Říma

Civitavecchia (Itálie)
Civitavecchia (Itálie)

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Toužíte po nějakém poznávacím zájezdu, chcete okusit nádech historie, a zároveň si už trochu toho zaslouženého odpočinku na pláži? Zkuste Itálii. Tato středomořská země na apeninském poloostrově nabízí nepřeberné množství turisticky atraktivních lokalit, z nichž si vybere skutečně každý. Snoubí v sobě totiž vše, co moderní turista vyhledává. Na své si zde přijdou zájemci o bohatou historii, která se zde psala již odnepaměti.

Miliony návštěvníků ročně sem lákají starověké ruiny, raně křesťanské kostely nebo renesanční umění. Země má ale co nabídnout i milovníkům adrenalinové turistiky, kteří rádi přijmou výzvu zdolávat vysokohorské štíty – v létě po svých a v zimě na lyžích. Dobrodružnější povahy ocení možnost vystoupat na jedny z mála evropských sopek, Vesuv a Etnu.

Ale Itálie nezapomíná ani na ty, kteří si ideální dovolenou představují na pláži u teplého moře. Opalovat se můžete na tisících plážích rozesetých po celém jižním pobřeží, které poskytují nezapomenutelný zážitek a zanechají ve vás touhu opět se sem vrátit. Itálii musíte navštívit přinejmenším několikrát, abyste mohli hrdě prohlásit, že jste jí alespoň trochu poznali. Že jste už byli na prodloužený víkend v Římě, o prázdninách na jihu u moře a jarní prázdniny pravidelně věnujete lyžařským pobytům v Alpách?

Přesto stále ještě zbývá nespočet lokalit, které na vás teprve čekají a rozhodně byste si je neměli nechat ujít. Snad i to sebenepatrnější městečko v Itálii nabízí doslova studnici historických zajímavostí a přitom drtivá většina z nich zůstává stále mimo hlavní zájem každoročního přílivu turistů, kteří se hrnou do nejznámějších lokalit jako je zmiňovaný Řím, Benátky, Verona nebo proslulá šikmá věž v Pise. Chcete-li však poznat autentický život na italském venkově a přičichnout k syrové realitě italského světa, pak není lepší způsob jak toho dosáhnout, než navštívit menší městečka roztroušená po celé zemi.

Nemusíte vybírat nijak pečlivě, a přesto máte téměř zaručenou jistotu, že narazíte na nějakou místní zajímavost nebo historickou památku, která zůstala ostatním víceméně utajena. Jedním z takových míst je starobylé přístavní městečko Cy v provincii Roma, ležící na pobřeží Tyrhénského moře nedaleko (cca osmdesát kilometrů) od hlavního města. Civitavecchia (doslova Staré město) představuje prototyp klasického italského sídla s kořeny v dávném starověku (bylo prokázáno, že toto místo bylo osídleno již za dob Etrusků), jež za svou více než tisíciletou existencí prošlo bohatým rozvojem a změnami, jejichž stopy jsou dodnes patrné.

Dnešní Civitavecchiu obývá asi padesát tisíc obyvatel, což se českému turistovi sice může zdát hodně, v rámci Itálie však stále ještě jde poklidné maloměsto, kde se s turisty počítá spíše okrajově. Najdete tu nějaký ten hotel nebo restauraci, ovšem jejich hustota ani zdaleka nebrání v tom nasát autentickou atmosféru poklidného středoitalského maloměsta. Civitavecchia bývá označována jako brána do Říma, protože je zde velký přístav pro výletní lodě. Trajektem lze podniknut okružní plavby kolem mohutných hradeb, jež město obklopují téměř ze všech stran.

Ty tvoří zajímavý kontrast s novostavbami vyrostlými v posledních dekádách, které ční do výšky jako symboly moderní civilizace. Itálie je zkrátka země, která se stále rozvíjí a má před sebou ještě ohromný potenciál – a i to je důvodem, proč byste ji měli co nejdříve navštívit.

Booking.com