Romantické toskánské město Lucca
Dříve centrum malého státu, dnes součást Toskánska. Tyrrhénské moře je opravdu blízko a už zdálky vás jistě zaujmou městské hradby, které jsou tu už z renesančního období. Lucca zkrátka umí zaujmout, založili ji kdysi Etruskové (tehdy se ještě jmenovala Luk) a právě zde jednali Caesar, Crassus a Pompeius o založení takzvaného Prvního triumvirátu. Co dál můžeme říct o devadesátitisícovém městu? Tak třeba, zdejších památek církevního rázu je snad přímo nepočítaně…
Napoleonova sestra se stala místní princeznou
Poté, co v roce 1805 Napoleon město obsadil, jmenoval svou sestru Elisu princeznou Luccy a Piombina. Už o šest desítek let později se ale stává Toskánsko součástí italského státu, i když zde v mezičase vládla další důležitá žena Napoleonova života – Marie Louisa, toho času už jen vévodkyně Parmy. A to není první ani poslední slavné jméno, co je s městem spojeno, protože právě zde se narodil autor proslulé Madama Butterfly – Giacomo Puccini (*1858), hudební skladatel nejen italského, ale rovnou světového jména! V roce 2006 se zde také konal výroční letní festival s účastí Erica Claptona.
Zajímavé stavby? Jmenujme si jich hned několik, je to třeba Vévodův palác vybudovaný Ammannatim v šestnáctém století, typicky italskou atmosféru nabídne třeba Villa Garzoni. Hodinová věž, budova opery z devatenáctého století nebo katedrála svatého Martina a románský kostel San Michele in Foro, přesně to byste si neměli nechat ujít, pokud se dostanete na dohled Lukánského regionu.
V době před rozkvětem Říma šlo jen o močály
O to, že je Lucca dnes krásným městem, se zasloužili i antičtí Římané, nejen zakladatelé z Etrurie. Totiž, abyste rozuměli, v době před tím, než se Řím stal opravdu významným městem, šlo spíš o malou vesničku obklopenou močály, kterou nikdo nemohl ani brát vážně. Dnes se můžete na slávu města podívat z Torre Guinigi, vystavěné po dohodě bohatých rodů města na začátku čtrnáctého století, jako symbol celého regionu. Na jejím vršku je malá zahrada, takže výhled z více než čtyřicetimetrové výšky bude zajištěn i s baldachýnem z větví stromu – co víc si přát, když je zrovna parné toskánské léto někde uprostřed? Potomci rodiny Guinigi věnovali věž městu, které ji dodnes spravuje a stará se i o ten cesmínový dub na samém vršku.
Jistě, hrdé italské město se vším všudy, podobně jako Janov, Benátky nebo Florencie. Vždyť mezi dvanáctým stoletím a začátkem devatenáctého věku bylo vlastně nezávislé a svobodné! Až dvanáct metrů vysoké hradby určitě o lecčems svědčí. Čtyřkilometrový kruh kolem města není bez využití ani dnes, turisté se tu rozhlížejí a místní procházejí nebo sportují. Zkrátka, každý to svoje. A to zdejší brány střežilo více než sto děl, takže místní byli připraveni bránit se za jakoukoliv cenu i někomu mnohem mocnějšímu…
Dlážděné ulice Luccy mají hodně elegantní ráz
Trochu jinak než třeba ve Florencii, ale přesto hodně zajímavě. Lucca nabídne oválné centrální náměstí – a to proto, že zde byl kdysi římský cirkus. Dnes už tu najdete spíše butiky, antiku dávno zavál čas. Kdybyste se chtěli osvěžit v troše zeleně, nabízí se třeba Orto Botanico Comunale, tedy botanická zahrada, založená již Marií Louisou v roce 1820, v bezprostřední blízkosti městských hradeb.
Pucciniho rodný dům nebo Palazzo Pfanner ze sedmnáctého věku, kde kdysi natáčeli i John Malkovich a Nicole Kidman, to jsou další místní perly, které si prostě nesmíte nechat ani náhodou ujít!
Marek Kos | 18.4.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
8,6°C
|
Předpověď počasí |