Poutní kostel Malenisko u Provodova

Poutní místo Malenisko u Provodova (Česká republika)
Poutní místo Malenisko u Provodova (Česká republika)

Procestovali už jste skoro celé Česko a nevíte, kam dál? A proč nenavštívit také Moravu? V okrese Zlín se nachází významné poutní místo Malenisko, které spadá pod obec Provodov.

Legendy o tomto poutním místě se datují do počátku 18. století. Pověst říká, že místní mlynářka byla na pokraji oslepnutí. Zoufalé ženě se ve snu zjevil tajemný muž a ukázal jí místo, ve kterém se měla nacházet zázračná studánka. Voda z ní měla pomoci, aby se žena uzdravila. A opravdu, mlynářka se vydala na ono místo, následně si umyla oči v této vodě a stal se zázrak, viděla jako dřív.

Už od roku 1712 se sem ze širokého okolí začali scházet mnozí lidé doufající ve stejný zázrak. Jedna z nich, jistá Dorota Jahodíková, se také uzdravila. Jako poděkování pak tomuto místu darovala dodnes dochovaný obraz Matky boží. Ten visel dlouhá léta přímo u studánky s vodou, dnes je ovšem pověšen v místním kostele.

Zanedlouho byla na místě postavena malá kaplička. Ta byla už roku 1735 nahrazena větší zděnou kaplí. O více než sto let později pak byl založen kostel v dnešní podobě. Původní stavba byla rozšířena o chrámovou loď. Studánka se nachází jen malý kousek od kostela a je dodnes funkční. Kolem kostela také vede místní křížová cesta, která vás dovede až na vrchol nejvyššího hřebene v okolí. Mezi další budovy, které můžete v okolí obdivovat, patří původní fara z roku 1761. Poblíž ní se nachází stejně stará socha Jana Nepomuckého.

Až poutní kostel Malenisko osvěží vašeho ducha, můžete se vydat na průzkum okolních pamětihodností. Můžete navštívit například zámek Vizovice, nebo nedaleký hrad Malenovice v blízkosti místní metropole, města Zlín. Za návštěvu jistě stojí i malé městečko Luhačovice s proslulými lázněmi s mnoha minerálními prameny.

Booking.com