Rodinná dovolená u vody aneb kam v létě vyrazit?

Co jiného dělat v letních měsících než se s celou rodinou cachtat u vody? Máte různé možnosti, kde se osvěžit - u rybníka, v aquaparku nebo u vodních nádrží. My jsme pro vás našli hned 3 nádrže, které se každý rok těší velké popularitě - Lipno, Rozkoš a Nové Mlýny.

Dovolená u vody je vždy skvělý nápad. Ať už jedete sami, s rodinou nebo partou přátel. Jak už jsme psali, na výběr máte mnoho různých možností - od rybníků, přes aquaparky až po nádrže. Rybníky bohužel bývají dost špinavé a aquaparky zase plné chlóru. Proto si myslíme, že týden dovolené v chalupě k pronájmu, např. na Lipně potěší každého člena rodiny.

U nádrže se krásně opálíte, vyzkoušíte různé vodní sporty a načerpáte novou energii. Navíc se v okolí můžete vydat i na nějaký výlet a prozkoumat památky a muzea.

Jedeme na Lipno

Lipenská přehrada, známá také jako Lipno I (Lipno II je vyrovnávací nádrž), je největší nádrží v České republice, má rozlohu asi 4650 hektarů a často se jí říká České moře. Tato veliká přehrada byla postavena na Vltavě v letech 1952-1959 a plní důležitou bezpečnostní funkci. Najdete ji kousek od hranic s Rakouskem.

Díky své rozloze a dobrým podmínkám je Lipno ideálním místem nejen pro koupání, ale také pro vodní sporty, jako je plachtění, windsurfing nebo pro klidnou plavbu na loďce. Pláže jsou většinou písečné nebo travnaté.

Na Lipně si každý najde to své. Jak ti, kteří mají rádi hlučné večírky a velké davy, tak ti, kteří hledají klid a pohodu.

Zasloužený odpočinek nabízí Rozkoš

V Královéhradeckém kraji, u města Česká Skalice, se nachází moc pěkná vodní plocha Rozkoš

Nádrž neleží na řece, napájí ji Úpa a vlévá se do řeky Metuje. Jak vznikl název? Před stavbou přehrady zde tekl potok Rozkoš, a přestože díky přehradě zanikl, zůstal aspoň název.

Myšlenka a první návrhy se datují od období první republiky. Proč? Hlavním důvodem byla ochrana před povodněmi. Povodně nejen ohrožovaly životy, ale také soustavně ničily okolní přírodu. Stavba byla zahájena v roce 1966 a dokončena o šest let později, v roce 1972.

Pokud si chcete odpočinout při pohledu na přírodu, posaďte se a sledujte ryby, ptáky a obojživelníky, např. volavky, kachny, kormorány a dva druhy racků. Nebo můžete dovádět na tobogánech nebo zajít do loděnice, na minigolf, do sauny, na paintball a s dětmi do brouzdaliště a dětského koutku.

Jižní Morava vás nadchne na první pohled

Na Jižní Moravě najdete 3 velké nádrže známé jako Nové Mlýny. Nádrže Novomlýnská, Věstonická a Mušovská se rozkládají na 3232 ha. Stejně jako v případě Rozkoše byla stavba realizována z čistě praktických důvodů. Cílem bylo zabránit častým záplavám, které znehodnocovaly zemědělskou půdu.

Mušovská (horní) přehrada slouží především k letní rekreaci, takže si zde můžete odpočinout a užít si vodu a vodní sporty. Věstonická (střední) nádrž je známá především jako klidné hnízdiště ptáků. Novomlýnská nádrž má praktickou a odpočinkovou funkci: rybolov, zavlažování a místo k rekreaci.

Okolní příroda (začátek CHKO Pálava) je velmi krásná a plná zvířat. Pravidelně zde zimují mořští orli a severské husy. Pokud plánujete pěkný výlet, vydejte se na Dívčí hrady, což je zřícenina gotického hradu z počátku 13. století.

Booking.com