Arboretum Bílá Lhota: Zámecký park s bohatou historií

Arboretum Bílá Lhota na Hané (Česká republika)
Arboretum Bílá Lhota na Hané (Česká republika)

Navštivte Arboretum Bílá Lhota nedaleko Litovle na Hané a ponořte se do historie parku plného vzácných stromů a keřů. Navíc se můžete těšit na unikátní zemědělskou expozici, která přibližuje tradiční hospodářské nástroje a techniku.

Střípky z historie

Podle prvních písemných záznamů stála v Bílé Lhotě v polovině 15. století tvrz. Ta později dostala podobu renesančního zámku. V dalších stoletích došlo k přestavbám, jejichž výsledkem je jednoduchá čtyřkřídlá budova. Prostory zámku jsou dnes využívány pro potřeby obce.

Arboretum byl původně zámecký park a stejně jako samotná obec a šlechtické sídlo prošlo mnoha proměnami. Ve středověku se na jeho místě nacházela zeleninová zahrada. První okrasné rostliny se tu objevily patrně na přelomu 16. a 17. století. Tehdy již existovala nejstarší část parku, a to dubový hájek v okolí dnešní Jízdárny.

Jan Vojtěch Speil z Ostheimu dal parku koncem 18. století podobu přírodně krajinářského areálu. Jedna z jeho dcer se vdala za hudebního skladatele Konráda Kreutzera, který často na zámečku v Bílé Lhotě pobýval a údajně si nechal přenést pianino pod staleté duby, kde komponoval své opery.

V roce 1870 panství koupil Jan Riedel, rozšířil park a nechal jej upravit ve smíšeném francouzsko-anglickém slohu. Francouzská část kolem zámku měla podobu letničkových záhonů s tropickými palmami v nádobách.

O dnešní podobu parku se nejvíce zasloužil jeho vnuk Quido Riedel. Vysadil ke staletým dubům několik dalších, vytvořil skalku a založil druhově bohatou cennou sbírku okrasných a exotických stromů.

Po druhé světové válce majetek Riedelovy rodiny propadl státu a park začal pustnout. Mnoho vzácných rostlin nepřežilo. Z původních pěti set druhů zůstala asi polovina.

V roce 1965 park převzalo Krajské vlastivědné muzeum v Olomouci. Vedoucí pracovník Stanislav Hekele v areálu provedl řadu oprav a dosadeb k obohacení dendrologické sbírky.

Pro veřejnost byl park zpřístupněn roku 1968 pod názvem Arboretum Bíla Lhota. V roce 1969 byl vyhlášen zvláště chráněným územím. V současnosti je zařazen do kategorie Národní přírodní památka. Správu nad arboretem má nyní Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Pestrá sbírka dřevin

Park se rozkládá na jižním svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde přes 300 různých druhů a kultivarů listnatých i jehličnatých dřevin. Kostru parku tvoří převážně duby a buky spolu s doplňkovými dřevinami, jako jsou tisy, cypřišky, javory, borovice, břízy, lípy nebo douglasky.

V arboretu roste i mnoho vzácných a sbírkových dřevin a trvalek z jižní Evropy, Balkánu či asijského kontinentu (Čína, Japonsko, Korea) a také rostliny ze Sibiře. Některé dřeviny v parku pocházejí také z různých oblastí Severní Ameriky a Mexika.

Statkář Quido Riedel, zakladatel současné podoby parku, různé skupiny stromů sjednotil podle jejich nároků na živiny, půdu a klima, čímž arboretum rozdělil do celků, které se nazývaly různými jmény. Původní názvy byly obohaceny o nové, většina starých se však používá dodnes.

Hraniční kameny

V arboretu se nacházejí kameny nalezené v okolí Bílé Lhoty. Jde o kameny panství řádu německých rytířů a šlechtického rodu Liechtensteinů.

Panství řádu německých rytířů (Bouzov) značí levá korunka a pod ní kříž s iniciálami C. C. (Crux Christi).

Panství úsovské bylo majetkem Liechtensteinů a značí jej pravá knížecí korunka s iniciálami F. L. H. A. (Fürst Liechtenstein Herrschaft Aussee).

Zemědělská expozice

Muzeu, pod které arboretum spadá, se podařilo shromáždit výjimečnou kolekci předmětů, které se dříve používaly v zemědělství. Tyto předměty vystavuje v areálu vedle arboreta. V rámci expozice, která má vnitřní i venkovní část, si návštěvníci mohou prohlédnout například secí a žací stroj, žebřinový vůz pro odvoz sklizně z pole nebo mlátičku s lisem na slámu a také jedinečný kočár ze začátku 20. století. Ten sloužil jako dopravní prostředek při důležitých cestách, například do kostela, města nebo při slavnostních příležitostech. Dalším ojedinělým exponátem je povříslovač – nezbytná pomůcka při sklizni.

Zajímavá je i kolekce včelařských nástrojů. Včely totiž dříve představovaly důležitý prvek ve větších i menších hospodářstvích.

Venkovní expozice nabízí ukázky plodin a bylinek pěstovaných u nás i v zahraničí.

Nejmenší návštěvníci ocení velké pískoviště.

Otevírací doba

Duben a říjen: soboty a neděle 9 až 17 hodin

Květen, červen, červenec, srpen, září: kromě pondělí 8 až 18 hodin

Po dobu sezony otevřeno i ve svátky.

Samozřejmostí je bezbariérový přístup včetně bezbariérových toalet.

Další zajímavá místa v okolí

Pokud si po návštěvě Arboreta Bílá Lhota chcete užít další zajímavá místa v okolí, rozhodně doporučujeme navštívit impozantní hrad Bouzov, který vás okouzlí svou novogotickou architekturou a bohatou historií. Nezapomeňte také na zámek v Náměšti na Hané, který se pyšní krásnými interiéry a rozsáhlým parkem. A pokud máte rádi historická města, nenechte si ujít prohlídku historického centra Olomouce s jeho nádhernými barokními památkami, úchvatnými kostely a známým Sloupem Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato místa vám zajisté nabídnou nezapomenutelné zážitky a obohatí váš výlet o další kulturní a historické poklady Hané.

Booking.com