Zámek Náměšť na Hané je unikátní památka olomouckého regionu

Zámek Náměšť na Hané (Česká republika)
Zámek Náměšť na Hané (Česká republika)

Kruhový parčík s řadou lipových alejí? Přesně tak na první pohled vypadá areál zámku v Náměšti na Hané, v evropském prostoru je to skutečné unikum. Historie je relativně krátká, v šedesátých letech osmnáctého století nechal zámek postavit Hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach, jehož předkové koupili panství v Náměšti na Hané o půl století dříve. Dnes si můžete prohlédnout na dvacítku pokojů, v jejichž interiéru lze obdivovat nejen vzácné sbírky porcelánu, ale také původní knihovnu s třemi tisíci vzácnými tituly. A to samozřejmě ještě není všechno…

Francouzský park, ale také bohatá malířská výzdoba celého interiéru

V zámku Náměšť na Hané se snoubí baroko a tradiční francouzská kultura v jeden nesmírně zajímavý celek. Kromě toho, že si zde můžete prohlédnout kočáry z někdejšího rozsáhlého majetku olomouckých biskupů, je tu i galerie moderního umění. A samozřejmě, zámecká kaple přestavěná v duchu empíru ve třicátých letech devatenáctého století, zaujme na první pohled snad všechny příchozí. Více než dvacet nádherně vyzdobených pokojů, květinová malba a originální štukování, co ještě více dodat?

Další rodinou, která kromě Harrachů sehrála v historii města a zámku Náměšť na Hané významnou roli, byli Kinští. Ti žili v Náměšti na Hané více než sto let, když se přiženili v osobě Josefa Kinského do rodiny Harrachovy. S koncem první světové války Kinští zámek prodali velkoobchodníkovi Františku Ottáhalovi, který nechal stavbu ve velkém zrekonstruovat. Po druhé světové válce byl náměšťský zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů, v současné době jej spravuje místní městys.

Na prohlídku si vyhraďte asi půl druhé hodiny, objednat se můžete v rámci akcí i na večerní prohlídky, k dispozici jsou celkem čtyři prohlídkové trasy (A, B, C a D). Mezi listopadem a březnem je zámek uzavřen, zavítat sem mohou jen předem objednané skupiny turistů. Do Náměšti na Hané se dostanete celkem snadno, leží totiž asi patnáct kilometrů od moravského centra v Olomouci, zhruba stejně daleko jsou pak i města jako Litovel nebo Prostějov. Bezbariérový přístup po celém objektu bohužel nemůže být umožněn. Na zámek se dostanete autobusem, vlakem nebo vlastním autem, vyjet si můžete i na kole, lid fyzicky odolnější pak podstoupí menší túru, možností je skutečně mnoho…

V okolí je několik dalších atraktivních staveb, mimo jiné i hrad Bouzov

Pokud máte rádi spíše středověké hrady, nedaleko Náměšti na Hané si rozhodně přijdete na své. Hrad Bouzov, kde se natáčela i celá řada filmových perel v čele s Princeznou Fantaghiro, má za sebou více než šest století bohaté historie. Z okolních památek nelze nezmínit ani zámek Úsov nebo jeden z nejslavnějších moravských hradů, kterým je Šternberk.

Booking.com