Digitální nomádství díl 1: Jak začít?

Seriál Digitální nomádství díl 1: Jak začít?
Seriál Digitální nomádství díl 1: Jak začít?

Žít na cestách. Dlouhodobě a udržitelně. Pracovat a u toho poznávat svět. Digitální nomádství je populární životní styl a trend, který láká mnoho lidí. I mezi Čechy každoročně přibývá lidí, kteří na zimu odjíždějí na Kanáry, nebo do jihovýchodní Asie. Cestují a zároveň u toho pracují - na dálku nebo na místě. Možnosti práce na místě jsou většinou na bázi různého dobrovolničení za bydlení a stravu. Nejvíce možností je na portálu workaway.info, či worldpackers.com.

V tomto pěti dílném seriálu vám ale představím především fenomén digitálního nomádství, a to z vlastního pohledu. Jako digitální nomádi už totiž s přítelem žijeme sedmým rokem.

Jak začít?

Digitální nomád ke své práci potřebuje zpravidla jen notebook a připojení k internetu. Po covidu je daleko více firem přizpůsobených pro to, aby jejich zaměstnanci pracovali odkudkoliv. Pokud tedy i vy trávíte pracovní čas za obrazovkou monitoru, máte už nakročeno k tomu stát se digitálním nomádem.

Pracujete-li v klasické firmě, která práci z domova, natož práci odkudkoliv ze světa, nepodporuje, zkuste se nejprve domluvit se šéfem, že si například prodloužíte dovolenou o týden, o dva, o tři … kdy budete v mimo kancelář, ale zároveň už budete normálně pracovat (přístup známý jako workation). Takto si vyzkoušíte, zda vám práce na dálku vůbec vyhovuje, a užijete si vaši vysněnou destinaci déle.

Tip: Pro start doporučuji se příliš nepřesouvat. Klidně zůstaňte celou dobu na jednou místě, snadněji si udržíte režim a pracovní morálku. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že každý přesun mi rozhodí nastavený režim. První dny se rozkoukávám, zjišťuju jak všechno na novém místě funguje, kde co je a hlavně - mám nutkání nesedět u počítače, ale objevovat nová místa.

Díky dlouhodobému pobytu na jednom místě navíc můžete získat výhodnější cenu za bydlení (často si něco zabookujeme jen na pár dní, max. na týden a když se nám bydlení líbí, prodlužujeme. Má to svá rizika - třeba, že místo už nebude k dispozici, když to necháme na poslední chvíli. Ale většinou nám to vychází. A máme díky tomu velkou svobodu nechat se unášet pocitama, jak se nám reálně kde líbí a nelíbí).

Díky dlouhodobému pobytu také budete mít čas místo více poznat a dostanete se za “turistickou oponu”, hlouběji pod povrch. Seznámíte s místními, naladíte se na rytmus místa, najdete si oblíbená zákoutí a podniky. Slow travel je také daleko udržitelnější forma cestování s menší karbonovou stopou.

Jaké povolání jsou pro digitální nomádství vhodné?

V podstatě jakékoliv povolání které můžete dělat nezávisle na místě a času je vhodné pro digitální nomádství. Na našich cestách jsme potkali spoustu web designérů, programátory, online marketéry, majitele e shopů, copywritery, organizátory eventů, fotografa, online učitele angličtiny, překladatele…

Potkali jsme lidi kteří byli zaměstnaní i ty co pracovali sami na sebe. A kromě digitálních nomádů se světem toulá také spousta lidí co vypomáhá v hostelech apod. v rámci workaway a nebo si seženou práci na místě, třeba v kavárně, restauraci atd.

Booking.com