Reggio di Calabria: Na špičce italské boty

Reggio di Calabria (Kalábrie - Itálie)
Reggio di Calabria (Kalábrie - Itálie)

Reggio di Calabria, přímořské město na špičce italské boty, je okouzlujícím městem s bohatou historií, vynikajícími gastronomickými tradicemi a řadou turistických atrakcí. Je to největší a nejstarší město v regionu Kalábrie, datující se až do 8. století př. n. l.

Historie Reggio di Calabria

Reggio di Calabria má fascinující historii, která sahá až do starověku. Město bylo založeno kolem roku 743 př. n. l. řeckými kolonisty z Chalkidy a Messénie, kteří ho nazvali Rhegion.

Během své dlouhé historie bylo Reggio di Calabria ovládáno mnoha různými mocnostmi. Po dlouhou dobu bylo součástí Magna Graecia, což byla oblast jižní Itálie a Sicílie obydlená starověkými Řeky. Během punských válek bylo město spojencem Římanů.

Ve 4. století n. l. se Rhegion stal důležitým centrem pro šíření křesťanství. Během středověku bylo město pod vládou Byzantinců, Normanů a Hohenstaufů. V roce 1060 bylo město přejmenováno na Reggio.

Město bylo v průběhu 16. a 17. století ovládáno Španěly a v 18. století se stalo součástí Království Neapolského. Reggio di Calabria se pak stalo důležitým centrem během procesu italského sjednocení v 19. století.

V roce 1908 bylo město téměř zcela zničeno silným zemětřesením a následujícím tsunami. Reggio di Calabria bylo poté postupně obnoveno v následujících desetiletích, přičemž bylo věnováno zvláštní pozornost architektuře ve stylu art deco a liberty. Výsledkem je město, které dnes představuje jedinečnou směs historických a moderních prvků.

Během druhé světové války bylo Reggio di Calabria těžce bombardováno spojeneckými silami, což vedlo k dalším škodám a ztrátám v architektonickém dědictví města. Po válce se město stalo důležitým centrem pro obnovu a růst v regionu Kalábrie.

V současnosti je Reggio di Calabria moderním městem s bohatým kulturním životem, které si zachovává svou historickou atmosféru a tradice. Jeho dlouhá a pestrá historie je vidět v mnoha aspektech života ve městě, od architektury po kulturu a gastronomii.

Turistické atrakce v Reggio di Calabria

Archeologické muzeum (Museo Archeologico Nazionale di Reggio Calabria): Toto muzeum je jedním z nejvýznamnějších archeologických muzeí v Itálii, a to především díky dvěma starověkým řeckým bronzovým sochám, známým jako Bronzi di Riace. Tyto sochy, které byly objeveny v Jónském moři v roce 1972, jsou jedny z nejlépe dochovaných příkladů starověkého řeckého sochařství a jsou nyní hlavní atrakcí muzea. Kromě bronzů z Riace muzeum také obsahuje řadu dalších artefaktů z regionu Kalábrie, které pokrývají tisíce let historie.

Katedrála Maria Santissima Assunta in Cielo: Tato impozantní katedrála, postavená v románsko-byzantském stylu, je jednou z největších v Kalábrii. Původní katedrála byla zničena zemětřesením v roce 1908 a následně byla postavena nová. Uvnitř katedrály se nachází nádherné fresky a vitráže a dole je krypta s relikviemi svaté Aurey.

Lungomare Falcomatà: Považovaná za nejkrásnější promenádu v Itálii, Lungomare Falcomatà nabízí nádherný výhled na Sicílii a Etnu. Je to ideální místo pro procházku, obzvláště při západu slunce. Na promenádě se nachází také socha mistra Riace, inspirovaná bronzovými sochami v místním archeologickém muzeu.

Castello Aragonese: Tato historická pevnost, která se nachází v centru Reggio di Calabria, byla postavena ve 15. století. Z hradu je nádherný výhled na město a moře.

Villa Genoese-Zerbi: Tento krásný dům v liberty stylu, který je nyní využíván jako výstavní prostor, je další významnou turistickou atrakcí. Dům je obklopen krásnou zahradou, která se otevírá k moři.

Pinacoteca Civica: Tato obrazárna nabízí kolekci uměleckých děl od 19. století do současnosti, včetně děl od významných italských umělců, jako jsou Antonello da Messina, Mattia Preti a Giuseppe Rapisardi.

Kromě těchto hlavních atrakcí město nabízí řadu jiných zajímavostí, jako jsou různé kostely a náměstí, staré řecké hradby a nádherné pláže.

Místní speciality

Místní gastronomie je bohatá a rozmanitá, ovlivněná středomořskou dietou. Mezi typické produkty patří „nduja“ (pikantní špenátová klobása), bergamot (citrusový plod používaný v parfumerii a kuchyni) a červená cibule z Tropey. Typickým dezertem je "Tartufo di Pizzo", zmrzlinová koule plněná ovocem nebo čokoládou, obalená v kakaovém prášku.

Zajímavá místa v okolí

Pokud plánujete návštěvu Reggio di Calabria, rozhodně nezapomeňte navštívit také některá z okolních míst. Na severu města najdete Aspromonte National Park, ideální pro pěší turistiku a objevování místní fauny a flory. Sicílie je také jen co kamenem dohodíte a zbytek dojedete za 30 minut trajektem. Za návštěvu také stojí nedaleké městečka Scilla, známé pro svůj hrad a krásné pláže.

Reggio di Calabria je městem, které nabízí bohatou historii, jedinečnou kulturu a nádherné přírodní krajiny. Bez ohledu na to, co hledáte na své dovolené, toto město vás jistě nezklame.

Booking.com