Most Ponte del Diavolo a jedna hodně zajímavá legenda
Zdálky opravdu vypadá, jako by nebyl z tohoto světa, snad i proto, že překonat rozvodněnou řeku v malém městečku nedaleko Udine, bylo ve středověku asi výkonem hodným jen těch nejodvážnějších. Vítejte tedy v malém Cividale del Friuli, pojďme si popovídat o historii slavné stavby, kterou dnes okupují hlavně mladí lidé, když je venku hezky a cukrárna má zrovna otevřeno…
Nepochází z tohoto světa? Vypráví se o něm leccos…
Jen kousek odtud jsou Alpy a také hranice Itálie se Slovinskem, ale Cividale del Friuli si žije vlastním nepříliš uspěchaným životem. Řeka Natisone v jistých dobách jistě dělala obyvatelům trochu starostí a snad i právě proto měla vzniknout stavba, ke které se váže ona pověst. Vyrůst měl v patnáctém století, dvanáctitisícové městečko má ale i řadu dalších památek, jež by byla jistě škoda alespoň okrajově nezmínit. Je to třeba chrám Langobardů, který je v bezprostřední blízkosti mostu (známý také jako Oratorio di Santa Maria in Valle) a pochází z osmého století, nebo ještě starší památka na keltské osídlení Ipogeo Celtico – což jsou vlastně svého druhu záhadné katakomby.
Východně od Udine najdeme i kostel Duomo di Santa Maria Assunta, jehož stavba započala v polovině patnáctého století a vysvěcen byl v roce 1529. Nyní ale zpět k Ďáblovu mostu neboli Ponte del Diavolo. Do výběrového řízení konšelů se přihlásil sám pekelný vládce, aby snad ukázal svou svrchovanost – a slíbil postavit most doslova lusknutím prstu, výměnou za první duši, která přes něj přejde. Místní se však hrozby nezalekli a poslali černou kočku, jiná verze mluví zase o nebohém psisku.
Kraj Friuli – Venezia Giulia samozřejmě není jediným, kde mají podobnou stavbu. Most, který není z tohoto světa, mají snad na všech kontinentech a třeba v provincii Lucca vyrostl na začátku dvanáctého století Most Máří Magdalény, který má mít na svědomí také samo peklo a měří hned 95 metrů.
Marek Kos | 12.8.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
1,7°C
|
Předpověď počasí |