Fotogalerie z italského Loreta
Poutní místo, které má po staletí velkou reputaci. Pokud jste nikdy neslyšeli o Loretu, měli byste to napravit, protože v tomto koutu Ancony je historie skutečně věčně živá. Je sice dvojkou za Římem, to samozřejmě, ale proudí sem statisíce katolických poutníků každý rok. Důvodem je svatyně, které se někdy říkává svatá chýše (Santa Casa), což má být podle legendy přístřešek Panny Marie. Olivová vůně všude kolem určitě zaujme, ale pokud máte rádi prvoligové renesanční umění, jistě navštivte i místní galerie.
Ve městě zaujme hlavně bazilika
Bazilika s renesanční tváří, která nese název della Santa Casa, začala psát svou historii v závěru patnáctého století, plného dokončení se ale dočkala až o dvě století později. Původní příbytek Panny Marie byl přenesen podle legendy až z Nazaretu do dnešního Trsatu v Chorvatsku a pak směřoval sem, na jih Itálie. A jaké má bazilika, na níž pracovali největší umělci své doby, rozměry? 93 metrů na délku a zvonice, která je 75,6 metru vysoko, to jsou skutečně zajímavá čísla. Nejen za svatou chýší, ale i za černou Madonou sem proudí davy lidí. Samotná chýše je obezděná, jde o stavbu o základu zhruba 9,52 x 4,10 metrů, která je 4,30 metru vysoká. Hlavní roli má i během svátku narození Panny Marie, jenž zde přichází ke slovu na začátku září.
TIP Další informace o Loretu se dozvíte v článku "Loreto - slavné poutní místo v Itálii".
Poutníci si tu podávají dveře od 14. století, takže tradice je velmi dlouhá. Nakonec, existují argumenty i pro to, aby byla chýše uznána za pravou. Graffiti na zdech jsou podobné jako na jiné stavbě v Nazaretu a některé další prvky jsou typické pro Palestinu v prvním století, ale už ne pro Itálii. Když trochu odbočíme od katolické tématiky, kdo má rád přírodu, určitě nesmí vynechat blízké San Benedetto. Najdete tu totiž celé tisíce palem, mimochodem také jasně nejstarší zástupkyni této ušlechtilé flóry v rámci Evropy.
Jaroslav Hruška | 8.5.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
8,2°C
|
Předpověď počasí |