Aktivní sopka Stromboli se opět probudila k životu

Sopka Stromboli se opět probudila k životu (Liparské ostrovy - Itálie)
Sopka Stromboli se opět probudila k životu (Liparské ostrovy - Itálie)

Mezi jednu z nejaktivnějších sopek světa se řadí sopka Stromboli. Ta se opět probudila k životu a napáchala nemálo škod. O podrobnějších informacích nedávné erupce si můžete přečíst v následujících řádcích.

Všeobecné informace o Stromboli

Severně od ostrova Sicílie se nachází vulkanické souostroví Liparských ostrovů. Jedná se o vrcholky sopek, které vyčnívají nad hladinu Tyrhénského moře. Jedním z ostrovů je právě sopka Stromboli, která leží nejseverněji ze všech Liparských ostrovů. 

Stromboli se řadí mezi nejaktivnější sopky světa. To samé platí o stále aktivní sopce Etně ležící na východní straně samotné Sicílie. I ta se velmi často probouzí k životu. 

Nejvyšší vrchol sopky Stromboli se nachází ve výšce 926 metrů. Naopak základ sopky leží 2 400 metrů pod hladinou moře. 

Výstup na samotný vrchol sopky je zakázán. Vystoupit lze do výšky 400 metrů. Což bohužel mnoho turistů porušuje a snaží se za každou cenu dostat na vrchol sopky. 

Na Stromboli během roku trvale žije jen několik málo lidí. V letní sezóně počet návštěvníků a turistů ovšem stoupá. 

Zde je možné sledovat sopku Stromboli živě. 

Nejnovější zprávy o Stromboli

Sopka Stromboli se ve středu 3. července 2019 opět probudila k životu. V pozdních odpoledních hodinách došlo k silné explozi, která otřásla celým ostrovem. Poté začala sopka chrlit hustý dým, žhavou lávu a kusy horniny. Na ostrově vypuklo několik požárů, k čemuž napomohl i fakt, že na Sicílii a jejím okolí již několik týdnů nedošlo k vydatnějším dešťům a příroda je tam velmi vyprahlá. 

Stoupající hustý dým byl vidět několik desítek kilometrů daleko. 

Dle výpovědi mnoha svědků byla erupce opravdu silná. Někteří lidé se urychleně schovali do svých domovů. Ostatní v panice začali skákat do moře. Mnoho obyvatelů ostrova potvrdilo, že takhle silné otřesy nepamatují. 

Během této erupce zemřel jeden z turistů, který byl právě na výstupu na sopku. Turista byl zasažen žhavými kameny. Pár dalších lidí bylo zraněno. 

Nyní je ostrov pokryt troskami a vrstvou černé pemzy. Do odklízení se pustili i samotní obyvatelé ostrova. Těm byla po erupci nabídnuta možnost evakuace na ostrov Lipari. Většina z nich tuto možnost nevyužila. 

I přes to, že hrozí, že se Stromboli opět probudí k životu, nezbývá nic jiného než doufat, že to tentokrát bude v mnohem menší míře.

Booking.com