Liparské ostrovy

Ostrov Lipari (Itálie)
Ostrov Lipari (Itálie)

Liparské ostrovy (též Eolské ostrovy) leží v aktivním vulkanickém pásmu mezi Etnou a Vesuvem u severního pobřeží Sicílie. Jedná se o vrcholky sopek, které vyčnívají nad hladinu Tyrhénského moře. Jsou jedním z největších lákadel na Sicílii a ročně k nim míří davy turistů. Ať už je to kvůli dechberoucí přírodě, zářivé barvě moře, nebo exotické krajině. Liparské ostrovy se stávají čím dál více proslulé a navštěvované. Na své si zde přijdou milovníci koupání, potápění i pěší turistiky. Už samotná cesta na ostrovy bývá velkým zážitkem, o níž se dočtete níže.

Krásné souostroví Liparských ostrovů je pojmenováno podle nejvýznamnějšího a zároveň největšího ostrova Lipari. Název Eolské ostrovy je odvozený od boha větrů Aiola (italsky Eolo).

Pokud chcete zažít nezapomenutelnou dovolenou, tak jsou pro vás Liparské ostrovy ideálním místem.

Vše o Liparských ostrovech

Liparské ostrovy mají sopečný původ. V minulosti byly všechny ostrovy aktivními sopkami. Dnes jsou aktivní pouze dva. Nejseverněji ležící Stromboli a nejjižněji ležící Vulcano.

Ostrovy se nachází v subtropickém podnebném pásmu. Léta jsou zde velmi horká. Teploty se mohou pohybovat okolo 34°C. Ideální období pro poznání těchto sopečných ostrovů jsou proto podzimní a jarní měsíce. Teploty budou příjemné, deštivých dnů bude málo a turistů zde potkáte o poznání méně.

V důsledku vulkanického povrchu je na ostrovech velmi úrodná půda. Holé části kopců zde střídají husté porosty. K vidění je zde mnoho nejrůznějších kaktusů. Pěstují se zde fíky, olivy, vinná réva a kapary, které se poté dále vyváží. Naopak minimální je zde chov dobytka. Větším přínosem je pro místní obyvatele rybolov. Loví se například tuňáci a mečouni. Z nerostného bohatství zde můžete objevit pemzu a obsidián.

Krásnou atmosféru dodává ostrovům i fakt, že zde nejsou moderní hotelové komplexy ani přeplněné resorty. Na ostrově zůstaly zachovány původní domy. Postaveno bylo pouze několik penzionů a letních sídel.

Rozdělení Liparských ostrovů

Toto souostroví je tvořeno sedmi většími obydlenými ostrovy a několika menšími ostrovy. Mezi ty nejznámější a nejnavštěvovanější patří ostrovy: Lipari, Vulcano, Stromboli a Salina.

Ostrov Vulcano je třetím největším ostrovem souostroví. Vyznačuje se výrazným zápachem síry a všudypřítomnými vulkanickými plyny. Největším lákadlem je zde Velký kráter - Gran Cratere.

Nejseverněji ležící a zároveň čtvrtý největší ostrov. To je ostrov Stromboli, na kterém naleznete i stejnojmennou sopku, která je stále aktivní. Denně k ní míří mnoho turistů a to i v nočních hodinách, kdy lze vidět výtrysky rudé lávy na černé noční obloze.

 

Salina je druhým největším ostrovem. Nachází se zde dva vyhaslé vulkány. Monte di Porri a Monte Fossa delle Felci, který je s výškou 962 m n. m. nejvyšším bodem Liparských ostrovů. Odtud lze dohlédnout až na sopku Etnu. Salina je jediný ostrov, který nespadá pod správu Lipari.

Nejmenším ostrovem je Panarea. Vyznačuje se kontrastem bílých domů a fialově kvetoucí exotické rostliny Bougainvillea. Za nejkrásnější místo ostrova se považuje Punta Milazzese, odkud se vám nabízí pohled na malebné útesy.

Dalším ostrovem je Filicudi. Za zmínku zde stojí jeskyně Grotta del Bue Marino.

Alicudi je nejzápadněji ležící ostrov, který není turisty tolik navštěvovaný. Pokud se přeci jen na tento ostrov vydáte, můžete zde navštívit například Filo dell'Arpa - nejvyšší bod tohoto ostrova.

Ostrov Lipari

Jak už bylo výše zmíněno, Lipari jsou největším ostrovem tohoto souostroví. Ročně se na něj vydává velké množství turistů. Na ostrově žije okolo 11 000 obyvatel a v létě toto číslo výrazně stoupá.

Ostrov Lipari vám nabízí opravdu krásné výhledy. Konkrétně z místa Osservatorio Geofisico di Lipari budete mít ostrov Vulcano jako na dlani. Cesta za tímto konkrétním výhledem vám bude z přístavu trvat necelou hodinu chůze.

Zároveň byste neměli vynechat návštěvu historického centra, kde se nachází i Museo Archeologico Eoliano L. Bernabo Brea.

Výjimečná příroda a daleké výhledy nejsou jediným lákadlem ostrova. Naleznete zde výborné restaurace a kavárny. V ulicích narazíte na spousty menších obchodů se suvenýry, nebo s oblečením a doplňky.

Cesta na Liparské ostrovy

Cesta na Liparské ostrovy bude poněkud odlišná, než byste mohli očekávat. Ze Sicílie směrem k ostrovům odplouvají pravidelné spoje. Největší množství spojů odplouvá z přístavu ve města Milazzo, ležícího na severním pobřeží ostrova. Nejrychlejší cesta je pomocí tzv. vznášedla. Možná budete překvapeni, čím se to vlastně přepravujete. Na první pohled lehce odlišná loď a interiér podobný spíše tomu v letadle.

Zkrátka i samotná cesta pro vás bude nezapomenutelným zážitkem.

Palubní jízdenku lze zakoupit jak přes internet, tak u přepážky v přístavu. Občas bývají ceny za jízdné na internetu dražší, než při koupi na místě.

Pokud byste zde během této přepravy očekávali pouze turisty, tak byste se mýlili. Společně s vámi budou totiž cestovat lidé, kteří míří ze Sicílie na Liparské ostrovy za prací. Nebo naopak obyvatelé sopečných ostrovů cestující za prací na Sicílii.

Pokud vás dobrodružná plavba vznášedlem neláká, můžete pro přepravu využít klasické trajekty. Těmi bude ovšem cesta na Liparské ostrovy trvat delší dobu.

Pokud se na Liparské ostrovy vydáte, tak určitě nebudete litovat.

Booking.com