Pazardžik je autentické bulharské město

Pazardžik (Bulharsko)
Pazardžik (Bulharsko)

Pazardžik leží v Hornothrácké nížině. V minulosti město osídlili Turci a obchodovalo se tu s kožešinami, rýží a železem. Dnes je město plně rozvinuté a do práce se tu sjíždí lidé z celého okolí. Pazardžik asi není typickým turistickým cílem, ale možná právě proto byste ho měli navštívit.

Doprava do Pazardžiku

Do městečka Pazardžik se dostanete z hlavního města Sofie za necelé 2 hodinky autobusem 2x denně (ráno a večer). Z druhého největšího města v Bulharsku, tedy z Plovdivu jsou spoje častější. Vlakem se sem dostanete za cca 40 minut, autobusem poté za necelou hodinku.

Centrum města je menší, všude se dá dostat pěšky, takže místní MHD či taxi ani nebudete potřebovat. 
Tím, že se nejedná o typicky turistické místo, s místními se angličtinou domluvíte jen zřídkakdy, spíše je třeba bulharština nebo ruština. Či poté symboly a posunky. Ale věřte, že pokud ukážete náznak, že chcete s něčím poradit, místní budou ochotní a budou se vám snažit pomoci.

Aktivity v Pazardžiku

Nádraží leží cca 15-20 minut pěšky od centra. Když se vydáte rovně po ulici Carica Joana a poté po kruháku a mostu pořád rovně, dojdete do centra. Ulice jsou značené, myslím, že se tu nemůžete jen tak ztratit.

My jsme se od mostu nad řekou Maricou vydali napravo do místního parku, kde se nachází místní mini ZOO. V jednom průvodci jsem se dočetla, že se jedná o chovnou stanici, ale jinde bylo zmíněno, že se jedná o regulérní ZOO. Vstupné bylo buď dobrovolné nebo symbolické jako příspěvek na zvířata. Pokud máte s sebou děti, rozhodně toto místo navštivte. Park je sice jen menší, najdete tu pár zvířat (hlavně ptactvo) a také sochy dinosaurů, ale i tak je to fajn zážitek. V areálu jsou i menší občerstvení a stánky, takže je možné se zastavit na svačinu a doplnit energii.

Na konci parku se nachází i pár pouťových kolotočů a atrakcí. My jsme tam byly dopoledne a atrakce ještě nebyly otevřené. Odpoledne poté už ano, ale to jsme už museli zase na vlak.

V samotném centru města se dá navštívit místní muzeum historie, věž s hodinami, socha Vasila Levského (bulharský vlastenec) či kostel sv. Cyrila a Metoděje. V centru je plno pěkných kaváren nebo restaurací, které nabízí místní kuchyni. O menší krámky s potravinami také není nouze, vždy něco seženete.

Já osobně preferuji spíše návštěvu menších autentických měst, které nejsou typickými turistickými cíli, jelikož poté je možné vidět, jak místní opravdu žijí. Je možné ochutnat místní domácí speciality, které se jinde jen těžko seženou a vše je finančně dostupnější.

Booking.com