Střípky z Bulharska
Bulharsko je země, která leží na Balkánském poloostrově a dalo by se říct, že se jedná o hranici EU. Mnoho českých rodin míří do Bulharska v létě na letní dovolenou. Na podzim a na jaře zase za poznávacími zájezdy, které Češi v poslední době hojně využívají. Je to země, které má co nabídnout – krásná příroda, upravené pláže, historické památky, vynikající kuchyně a zajímavé zvyky. Navíc pro nás Čechy je tu relativně levně, což je ideální kombinace!
V Bulharsku najdeme mnoho menšin. Z 90 % jsou místní obyvatelé Bulhaři, ale poté tu narazíme i na Turky (a Bulharoturky), Romy či Makedonce. Tím, že se tu v minulosti dost často měnily hranice, národnosti jsou tu dost promíchané. A to platí i o zvycích, tradicích, svátcích nebo národních jídlech.
Bulharský jazyk je slovanský jazyk, dost podobný makedonštině nebo i ruštině. Píše se v cyrilici, stejně jako ruština. Pokud budete pozorně poslouchat nebo číst místní nápisy, myslím, že určitě základům porozumíte. S angličtinou se domluvíte spíše jen na turistických místech nebo v luxusních hotelech. Na menších městech nebo vesničkách s angličtinou neuspějete. Nicméně pokud se dostanete do nesnází a poptáte se kolemjdoucích, budou se vám snažit pomoci i přes jazykovou bariéru.
Bulhaři jsou součástí Evropské unie i Schengenského prostoru. Velká část z nich ale nikdy svoji zemi neopustila až už třeba jen na krátkou dovolenou. Užívají si spíše místní přírodu a destinace. A ti, co mají více štěstí, se snaží dostat do střední nebo západní Evropy za prací. Takto i do Čech jezdí každoročně velké množství Bulharů.
Bulharské zvyky a tradice
Asi jedna z nejdůležitějších zvyků je vyjádření souhlasu a nesouhlasu. V Bulharsku je to totiž zcela naopak než v ostatních částech světa. Pokud v něčím souhlasíte, je třeba kývat hlavou ze strany na stranu, při nesouhlasu zdola nahoru. Je třeba si toto při návštěvě této země zapamatovat, jelikož může dojít k nedorozumění.
Bulhaři nejsou zvyklý chodit včas, a to platí i o místní dopravě. Pokud má autobus 10-15 minut, zpoždění, nikdo to neřeší. Jestliže se zpozdíte do práce, taktéž se nic nestane. Lidé se tu tolik nehoní za penězi a kariérou, spíše se snaží si užít maličkostí. Což je docela velký rozdíl od střední nebo západní Evropy.
Velmi zajímavým místním zvykem je svátek jara. Ten se tu nazývá jako Baba Marta a slaví se 1. března. Město je v tuto dobu vyzdobené do červeno-bílé barvy a na ulicích můžete koupit stejně barevné náramky a přívěšky. Ty se nazývají jako marteničky k oslavě jara. Místní restaurace velmi často právě v tento den otevírají posezení venku, všude hraje příjemná hudba a už v březnu je v Bulharsku povětšinou slunečno s příjemnými teplotami.
Přes celý rok se můžete účastnit mnoha kulturních akcí. Za zmínku určitě stojí Festival komorní hudby v Plovdivu, Mezinárodní jazzový festival v Bansku či Festival burgaských písní v Burgasu. Velmi zajímavý je i festival růží ve známém Kazanlaku. Letos je navíc 2. největší město Bulharska, Plovdiv, vybrán jako Evropské město kultury pro rok 2019. Takže věřím, že letos je na programu mnoho dalších kulturních festivalů a akcí.
Martina Koşar | 2.2.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
11,2°C
|
Předpověď počasí |