Bansko je oblíbeným lyžařským centrem Bulharska

Popovo jezero v pohoří Pirin (Bulharsko)
Popovo jezero v pohoří Pirin (Bulharsko)

Bansko je městečko, které leží na jihozápadě Bulharska. Město je známé hlavně pro zimní lyžařské rezorty na úpatí Pirinu. Stálých obyvatel je tu cca 7 000, zbytek jsou poté sezónní turisté a pracovníci.

Doprava do Banska

Z hlavního města Sofie se sem dostanete přímým autobusem za necelé 3 hodiny, z Plovdivu historickým vlakem za cca 7 hodin. Pokud sem pojedete v zimě a budete si s sebou brát lyžařské vybavení, doporučuji si pronajmout auto. Vyjde vás to levněji a ušetříte i dost času.

Hotelů a penzionů se tu nachází opravdu dost, ale v sezoně jsou ty nejlepší dost brzy rezervovány. Koukněte se tedy raději dopředu a vše rezervujte s předstihem. Je dost pravděpodobné, že přes léto hotel seženete na místě, ale přes zimu bych to spíše neriskovala.

Aktivity v Bansku

První zmínka o městě Bansko je z roku 1576. Byla to spíše menší vesnička a obyvatelé se živili hlavně pastevectvím a zemědělstvím. Pomalu se tu také rozvíjel obchod.

Dnes se jedná o rozvinuté zimní středisko, kam míří mnoho domácích, ale i turistů převážně přes zimní sezonu. Celkem je tu 75 km lyžařských sjezdových tratí a 16 km běžeckých tratí, které jsou dennodenně upravovány. V případě nedostatku přírodního sněhu je tu možnost umělého zasněžování. Přes zimní sezonu se tu koná mnoho lyžařských závodů a akcí pro veřejnost. Bansko je významným lyžařským centrem, kam míří mnoho školních skupin pro lyžařský sportovní výcvik. Zimní sezona tu trvá od cca prosince do května, ale sníh tu mnohdy na vrcholcích hor vydrží až přes červen.

Přes léto sem jezdí hlavně dětské tábory nebo pěší turisté. Turistické trasy jsou v různých úrovních, od jednodušších a kratších přes ty náročnější. Cesty jsou zpočátku označeny, stejně jako v Čechách, ale během cesty se může stát, že delší dobu značku neuvidíte, proto je lepší s sebou pro jistotu mít telefon s online mapou. Vzhledem k tomu, že Bulhaři nejsou velcí turisté, mnohdy ani v cílové destinaci nenajdete nějakou chatu s občerstvením nebo toaletou. Myslete na to raději dopředu a nabalte si do batohu více jídla.

Samotné městečko Bansko je relativně malé, všude se dostanete pěšky. Kromě již zmíněných hotelů a pensionů tu najdete mnoho restaurací, kaváren a obchodů se suvenýry. Za zmínku určitě stojí muzeum Neofita Rilského, městské muzeum, kostel sv. Trojice či kostel Nanebevstoupení Matky Boží. Hory jsou vidět skoro odkudkoli z centra města.

Pokud do Bulharska vyjedete za poznáním, Bansko doporučuji na cca 2-4 dny, jelikož je dost možné že třeba přes jaro či podzim tu moc turistů ani nepotkáte. A pokud už někoho potkáte, budou to spíše místní.

Booking.com