Kazanlak je městem růží

Kazanlak (Bulharsko)
Kazanlak (Bulharsko)

Kazanlak je městečko, které leží v Thrácké nížině. Toto město je známé hlavně kvůli tzv. Údolí růží. Začátkem léta se tu koná festival růží a v okolí to tu krásně kvete. Město Kazanlak je takový dopravní uzel pro dopravu do měst jako je např. Gabrovo, Sliven, Stara Zagora, Veliko Tarnovo či do menších vesnic.

Doprava do Kazanlaku

Do Kazanlaku se dostanete z Sofie, hlavního města Bulharska, vlakem za necelé 3,5 hodinky (trať Sofie - Burgas), autobusem o trošku déle. Pokud vyrážíte vlakem z Plovdivu, je třeba přestup v Karlovu, které ale také stojí za návštěvu. Kazanlak je samo o sobě relativně menší městečko, všude se dostanete pohodlně pěšky. Centrum se navíc nachází cca 15 minut od nádraží.

Aktivity v Kazanlaku

Centrum Kazanlaku je zmíněných cca 15 minut pěšky od nádraží. Město je to menší, ale najdete tu vše, co potřebujete. Kazanlak není úplně obvyklý turistický cíl a tak všechny nápisy, ukazatelé nebo i jídelní lístky v restauracích jsou povětšinou pouze v bulharštině, ale místní, kteří pracují ve službách základy angličtiny umí. V období již zmíněného festivalu růží se město mění a na turisty tu jsou připraveni. Pokud tu ale plánujete přespat, je tu pouze hrstka hotelů a penzionů, stejně jako restaurací nebo kaváren. Nicméně pokud nejste nijak nároční, určitě si vyberete. Popř. si můžete dojet do Staré Zagory či do Velika Tarnova a tam už jsou na turisty připravení.

Asi největší událostí města je již zmíněný festival růží, na který míří mnoho domácích, ale i turistů až třeba ze Sofie nebo okolních měst. Po zahájení a proslovu starosty je tu velký průvod v kostýmech. Do průvodu se vždy zapojí skoro celé město, včetně dětí ve škole, dobrovolnických spolků či seniorů. Poté následuje pozvání na trh, kde můžete koupit prakticky jakýkoliv produkt s růžemi – kosmetiku, oleje, parfémy, oblečení, dekorace, svíčky či samotné růže. Festival je doplněn hudebními vystoupeními spolků a dobrovolníků na hlavním pódiu. Jedná se o netradiční kulturní akci, která se jen tak nevidí.

Pro milovníky historie doporučuji také navštívit místní Thráckou hrobku, která patří do dědictví UNESCO. Dle pověsti tu byl pochován neznámý kníže již ve 4. století. Thrákové obývali území dnešního Bulharska v době starověku. Hrobka se nachází na okraji na kopci. V minulosti měla hrobka nádherné malby, dnes se dochovaly jen pozůstatky. Po zaplacení vstupného je možné vejít do hrobky, pokochat se dochovanými předměty a načíst si celou historii díky informačním panelům.

Pokud máte město Kazanlak při cestě, určitě ho navštivte, zvláště v období festivalu růží.

Booking.com