Nechte se překvapit, jak pestrá je Ostrava

Radnice na Mírovém náměstí v Ostravě (Česká republika)
Radnice na Mírovém náměstí v Ostravě (Česká republika)

Třetí největší město České republiky a metropole severní Moravy nabízí pestré vyžití. Zajímavá architektura, unikátní industriální památky, muzea, divadla, výstavy, festivaly, parky, bohatý výběr volnočasových aktivit a noční život, to vše dělá z Ostravy atraktivní místo.

Dominantou města je Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovic. Tento areál průmyslových staveb z první poloviny 19. století se nachází nedaleko centra, přezdívá se mu „Ostravské Hradčany“. Jedná se o soubor tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu. Po ukončení výroby železa bylo rozhodnuto, že objekt zůstane zachován jako technická památka pro budoucí generace. Dolní Vítkovice tak město zpřístupnilo veřejnosti pro edukativní a kulturně-společenské aktivity. Stavba plynojemu je dnes využívána pro kulturní účely. Energetická ústředna od roku 2012 slouží jako interaktivní muzeum techniky. Na jámě Hlubina zůstal zachován elektrický těžní stroj Škoda, ale také jámová budova s těžními povaly, elektrický turbokompresor a kotelna. Nástavba vysoké pece č. 1 (Bolt Tower) je se svou výškou 77,7 metrů nejvyšším geografickým bodem ve městě. Slouží jako rozhledna a kavárna.
V areálu se každoročně koná oblíbený festival Colours of Ostrava.

Historické jádro města je největší památkovou zónou v Moravskoslezském kraji. Za prohlídku stojí nejen staré činžovní domy, katedrála Božského spasitele, evangelický Kristův kostel, secesní vily, Stará radnice a Mariánský morový sloup na Masarykově náměstí, ale i muzea a galerie.

Prvorepubliková budova Nové radnice je nejznámější stavbou Ostravy. Díky 86 metrů vysoké vyhlídkové věži se stala nejvyšší radniční budovou v České republice. V pravém křídle budovy stále funguje páternoster. Interiér budovy je obložen mramorem a mahagonem, průčelí zdobí otevřená sloupová hala.

Za budovou Nové radnice se u řeky Ostravice rozkládají Komenského sady, centrální městský park. Se svou rozlohou okolo 30 hektarů patří k nejrozsáhlejším městským parkům v České republice. Sady nabízejí široké sportovní vyžití i příjemný odpočinek.

V centru města se nachází také rozsáhlý areál výstaviště Černá louka s výstavními a kongresovými pavilony. Během roku se zde koná téměř 100 výstav, konferencí a kulturně společenských akcí. Ve světě miniatur Miniuni uvidíte více než 30 modelů známých budov evropských měst v měřítku 1:25.

Unikátní fenomén ostravského společenského života představuje Stodolní ulice v centru Ostravy. V ulici a jejím okolí se nacházejí desítky barů, klubů a restaurací.

Nejstarší dochovanou světskou památkou na území města je Slezskoostravský hrad, který založili Piastovci ve druhé polovině 13. století jako pohraniční pevnost. Vlivem poddolování uhelnými slojemi klesl během staletí o 16 metrů. Můžete si zde prohlédnout muzeum čarodějnic, expozici útrpného práva a hradní galerii. V areálu jsou pořádány koncerty, jarmarky a různá divadelní představení.

V Ostravě si přijdou na své i milovníci divadla. Národní divadlo moravskoslezské sídlí ve dvou budovách – v Divadle Jiřího Myrona a v Divadle Antonína Dvořáka můžete shlédnout operu, operetu, činohru, muzikál i balet. Za zmínku stojí také Divadlo loutek, Divadlo Petra Bezruče, zaměřující se na činoherní inscenace, komorní scéna Aréna, která navázala na tradici malých generačních divadel, nebo volné umělecké sdružení Bílé divadlo, které se zabývá jevištními a paradivadelními experimenty.

Mezi hojně navštěvovaná místa patří také zoologická zahrada. Na zhruba sto hektarech v současné době chová přes 430 druhů zvířat. V nových pavilonech, velkých přírodních výbězích a průchozích expozicích žije přes 4000 jedinců. Součástí zoo je botanický park s 6 km naučných stezek, mokřady s obřími modely našich plazů a obojživelníků, Rododendron park, akvária, skleníkový areál a dětská hřiště s interaktivními herními prvky. Zahrada nabízí také poutavá komentovaná setkání se zvířaty a komentované prohlídky skleníků.

Zajímavým místem nedaleko zoologické zahrady je nejvyšší halda Ostravy – halda Ema. Leží ve výšce 315 metrů nad mořem. Vznikla navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. Díky teplotám až 1500 stupňů Celsia uvnitř kuželovitého kopce vznikají nové vzácné nerosty – porcelanity a jaspisy. Na některých místech na povrchu vyvěrá viditelný kouř obsahující zejména oxid siřičitý. Díky teplu, které hora ve svých útrobách vytváří, na povrchu panuje subtropické klima a roste zde teplomilná flóra. Vrchol haldy slouží návštěvníkům k vyhlídce do širokého okolí.

Unikátní areál Landek park se může pochlubit největší hornickou expozicí v České republice. Prohlédnout si zde můžete starou důlní a záchranářskou techniku v nadzemních  i podzemních prostorech. Ve štolách horních slojí skutečného historického dolu Anselm sfáráte důlní jámou v původní těžní kleci a poznáte tak cestu horníka od příchodu na šachtu, přes fárání do dolu až po jednotlivé pracovní činnosti v dole. V povrchové expozici na historickém nádvoří areálu uvidíte například důlní vláček, funkční důlní pluh, velkokapacitní vozy na přepravu uhlí, razicí stroj nebo tzv. podbíjecí stroj. V originální štole Albert se seznámíte s prací koní v podzemí. Při prohlídce uvidíte také největší expozici důlního záchranářství na světě nebo unikátní Landeckou Venuši, která byla v těchto místech nalezena při archeologických vykopávkách. Nejnovější atrakcí je obří naučné akvárium o objemu 5000 litrů. Seznamuje návštěvníky s rybami z povodí řeky Odry.

Hornické muzeum s komentovanými prohlídkami můžete navštívit také v areálu Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích.

V městském obvodu Ostrava-Poruba uvidíte zachovalou architekturu socialistického realismu. Široké ulice, rozsáhlé dvory a mohutné zdobené domy obklopuje spousta zeleně. Hlavní třídu protíná čtyřproudý bulvár. Na zeleném dělícím pásu uprostřed je cyklostezka a pěší zóna. V nejstarší části zástavby stojí multifunkční půlkruhovitá budova Oblouk, která představovala velkolepou bránu do nového dělnického města.

V Porubě se nachází největší letní koupaliště s uměle vybudovanou nádrží ve střední Evropě.

Na katastru městské části Ostrava-Jih se na ploše 160 hektarů rozkládá lesopark Bělský les. V průběhu minulých let se proměnil v moderně koncipovaný příměstský areál využívaný k rekreaci a poznávání. Cyklostezky, lesní pěšiny, tisíce stromů, hřiště, běžecký okruh a naučné stezky z tohoto parku dělají atraktivní místo pro trávení volného času.

 TIP  Pokud vám lesopark nestačí a toužíte po pestré divočejší přírodě, vydejte se CHKO Poodří, která začíná kousek za Ostravou. Od jihozápadu se klikatí řeka Odra a mokřady spolu s rybníky zde vytváří pestrý ekosystém, kde žije řada vzácných rostlin a živočichů. Více se dozvíte v našem článku "Poodří je klenot naší krajiny".

Nedaleko Bělského lesa stojí nově zrekonstruovaná Jubilejní kolonie z 20. let 19. století. Tvoří ji byty situované do jednopatrových domů s dvory a vnitřními ulicemi. Některé domy jsou zapsány jako kulturní památky.

Na území města najdete také dřevěný kostel svaté Kateřiny. Stojí v části Hrabová a nikdo přesně neví, kde se tam vzal. Podle legendy stával v obci Metylovice a když tamní obyvatelé chtěli postavit nový zděný kostel, starý dřevěný rozebrali na součástky a prodali do Hrabové. V roce 2002 kostel shořel a na jeho místě byla postavena replika. Interiér si můžete prohlédnout během bohoslužby.

13 kilometrů od centra se nachází zábavný a vzdělávací Dinopark. Na ploše 35 hektarů je umístěno 70 paleontologicky věrných modelů druhohorních zvířat v životní velikosti a skutečné nálezy z oblasti České republiky. Děti se tady pobaví také ve 3D kině, na paleontologickém hřišti a na prolézačkách a houpadlech.

Booking.com