ČESKÁ REPUBLIKA

Český Krumlov (Česká republika)
Český Krumlov (Česká republika)

Proč vlastně jezdit každý rok na dovolenou do zahraničí, když i doma je co navštěvovat a obdivovat? Památky napříč staletími, krásná příroda a domácké prostředí, ve kterém se neztratíme ani tehdy, pokud nejsme zrovna vystudovanými lingvisty. A jistě nebudete proti, když s popisem zajímavých míst začneme v naší metropoli – tedy Praze.

Vůbec nejzajímavější je na Praze její centrum, Václavské náměstí s Národním muzeem a jezdeckou sochou svatého Václava je bezesporu celonárodní pýchou. Zejména zahraniční turisté pak žasnou nad Orlojem, který se nachází na Staroměstském náměstí, pozornost pak zaslouží i zdejší budova radnice. Pokračujme však dále, Karlův most a jeho pověstné sochy zná prakticky celý svět.

Dominantou Prahy je, stejně jako v případě Bratislavy, její hrad, jenž je současně sídlem prezidenta. Dojít sem pěšky bude sice trochu náročnější, ale za fotku s hradní stráží nebo prohlídku Katedrály svatého Víta to rozhodně stojí. Podívejte se i do zdejší zoo, která má na kontě mnoho světových primátů.

Druhým největším českým městem je Brno, kde najdete také velké množství různých architektonických památek. V první řadě je to hrad Špilberk, z něhož je perfektní výhled na celé město a jeho okolí. Dále tu najdeme i Katedrálu svatých Petra a Pavla s 84 metrů vysokými věžemi.

Tato monumentální stavba se odráží i na kovové desetikoruně, jde o krásnou ukázku architektonických slohů napříč staletími – samotná hrubá stavba je z přelomu jedenáctého a dvanáctého století, ale například obě věže byly přistavěny „teprve“ začátkem století minulého. Poněkud novodobější architektonickou památkou Brna je prvorepubliková vila Tugendhat, která bývá právem považována za nadčasovou stavbu a je zapsána i na seznamech UNESCO.

Moravská metropole Olomouc pak nabídne méně slavného příbuzného pražského Orloje, jenž se nachází na budově městské radnice. Zajímavá jsou i místní muzea - konkrétně například Vlastivědné muzeum a Muzeum moderního umění s šedesáti tisíci různých exponátů. Velký zájem upoutává i Sloup nejsvětější Trojice, který najdeme v centru města. Je rovněž zapsán do seznamů UNESCO, pochází z osmnáctého století a měří na výšku hned pětatřicet metrů.

Pivovarnické město Plzeň turistům nabídne hlavně prohlídku Katedrály svatého Bartoloměje, původem ze třináctého století, jejíž hlavní věž má na výšku úctyhodných 102,26 metru. V Plzni pak stojí za to i budova místní radnice, která je cele v renesančním duchu.

V Čechách ale nesmíme zapomenout ani na známé hrady a zámky. Památkou na dobu Karla IV. je mimo jiné i Karlštejn, jenž se nachází nedaleko Prahy. Navštívit ale můžete například i jihočeský Zvíkov, středočeské perly Křivoklát a Konopiště či Bouzov, jenž se nachází pro změnu na Moravě. A co takhle moravský zámek Lednice? Původně renesanční zámek dostal slušivý barokní pláštík, prohlédnout si můžete i místní rozlehlý Palmový skleník a zámecký park. Pokud ale raději navštěvujete hradní zříceniny, jsou dobrými tipy na výlet středočeský Žebrák či Kozí Hrádek na jihu Čech.

Jednou z nejproslulejších tuzemských staveb je také Chrám svaté Barbory u Kutné Hory. Postavit tuto pětilodní gotickou katedrálu trvalo takřka dvě celá století (1388 – 1588). Do seznamu UNESCO spadá kromě této velké stavby například i historické centrum Telče nebo Českého Krumlova, zámek v Litomyšli a Kroměříži a například i venkovská rezervace Holašovice, kde jako by se někdy v devatenáctém století doslova zastavil čas.

A na závěr dejme k dobru třeba zámek Kačina, který je nejznámější českou ukázkou empírové architektury. Najdete jej nedaleko Kutné Hory.

Komentáře
Booking.com