Do Poděbrad za zdravím, romantikou a historií

Poděbrady (Česká republika)
Poděbrady (Česká republika)

Lázeňské město Poděbrady leží ve Středočeském kraji v okrese Nymburk. Návštěvníky okouzlí svými parky, pavilony, prameny, kavárnami, nechybí ani zámek, muzeum a jezero.

Poděbrady prosluly zejména díky léčivým minerálním pramenům, které mají okolo čtrnácti stupňů. Nejznámější je Zámecký (dříve Hohenlohe), ten najdete v hradním příkopu. Další jsou v kryté kolonádě u vodotrysků, na Riegrově náměstí, v Kubových sadech či v altánu naproti nádraží. První pramen byl objeven v roce 1905. Minerální voda na povrch nevyvěrá sama bez lidského přičinění, k dispozici je díky hlubokým vrtům. Slouží pro léčení srdce a oběhového systému.

V Polabském muzeu si můžete prohlédnout model první automatické plnírny lahví, do kterých se stáčí minerálka Poděbradka. Kromě toho zde uvidíte expozici představující místní přírodu a historii.

Dominantou města je královský hrad přestavěný na zámek. Původní stavba zde byla už v roce 1108. Přemysl Otakar II. na jejím místě nechal postavit vodní hrad. Během třicetileté války hrad utrpěl mnoho škod. Později byl postupně přestavován na zámek. Dnešní podoba pochází z barokních přestaveb v 18. století.

Nedaleko zámku se nachází hydroelektrárna se zdymadlem. Patří k nejstarším stavbám svého druhu na Labi a stále je v provozu. V roce 2017 se stala národní kulturní památkou.

Pět minut chůze od centra města na levém břehu řeky Labe leží Jezero Poděbrady. Jedná se o přírodní areál u vytěženého pískovcového povrchového dolu. Vodní plocha má rozlohu 260 ha. K dispozici jsou písečné pláže, travnaté plochy, kemp, občerstvení, sociální zařízení a parkoviště. V areálu si můžete půjčit loďky a šlapadla.

Cyklisté a bruslaři ocení stezku do Nymburka nebo opačným směrem k hradišti v Libici nad Cidlinou, obestřenému legendou o vyvraždění rodu Slavníkovců.

TIP: Zajeďte se podívat na malou, ale příjemnou zoo v obci Chleby, vzdálené asi 12 km od Poděbrad. Čeká tam na vás gepard, velbloudi, medvědi ušatí a langur duk – nejkrásnější primát na světě.

Booking.com