Brno je moravskou metropolí
Unikát nejen pro středoevropský prostor, spoustu sakrálních památek, ale i světské stavby, na nichž budete moci doslova až oči nechat. Brno má své kouzlo nejen pro desetitisíce studentů z Čech i Slovenska, je skutečným centrem Moravy už po staletí a odpovídá tomu i počet zajímavých míst, které můžete navštívit ještě z dob středověku nebo habsburské nadvlády. Necháte se pozvat na sklenku vína a procházku na Špilberk nebo ještě i někam jinam?
Katedrála, kostel, divadlo, ale také Ignis Brunensis
Brno jako celek má rozhodně co nabízet – a byla by jistě škoda nestrávit tu, nejen během sezony, třeba i několik dlouhých dní. Podává si tady ruku původní slovanské osídlení, středověk, renesance i baroko, vila Tugendhat zase reprezentuje funkcionalismus a dvacáté století v celé jeho kráse a je po právu cílem mnoha školních naučných výprav.
Někdejší údělné knížectví je součástí dějin Moravy už hodně dlouho, poprvé se o Brně zmiňuje proslulý kronikář Kosmas již na konci jedenáctého věku a o brněnském denáru středověký člověk slyšel opravdu hodně. Vedlejší větev lucemburské rodiny Brno hodně zvelebovala, později zde zasedal i moravský zemský sněm a soupeření s Olomoucí o hegemonii v regionu bylo v plném proudu. A když bylo v Brně založeno biskupství a v první polovině devatenáctého století přijel i první vlak z Vídně, bylo rozhodnuto o tom, kdo bude protentokrát jedničkou…
Brno zažilo opakované obléhání ze strany Švédů, později i pruských vojsk. Rakouská monarchie měla v tomto městě vlastně jednu velkou továrnu, a i na tom Brno velmi bohatlo. Pojďme se však přesunout z historie do současnosti, protože místní jsou pyšní nejen na obrovskou ZOO, jejíž rozloha přesahuje 60 hektarů nebo vinice ve Velkopavlovickém regionu.
Začněme naši procházku na Moravském náměstí
Pořád je na co se dívat – už hned, když vyjdeme z vlakového nádraží. Doslova jen pár kroků od něj je Kapucínské náměstí, na němž najdeme nejen kostel Nalezení svatého Kříže, ale i proslulou Kapucínskou kryptu, postavenou v polovině sedmnáctého věku. Pro návštěvníky je otevřeno už více než sto let, využívat hrobku k jejím původním účelům zakázal výnosem až Josef II., takže se zde podařilo pohřbít na dvě stovky osob, většinou členů řádu – ale odpočívá zde třeba i proslulý František baron Trenck.
Výjimečně zachovalá těla vděčí za svůj osud systému ventilace, který byl záměrem původních kapucínů. Nakonec, dřevěná rakev, malá olejová malba, těla pohřbená bez velkých poct, právě to je cílem této křesťanské komunity. Pro archeology je výhodou i velmi pečlivá dokumentace zemřelých, na čemž si kapucíni opravdu zakládali.
Zelný trh funguje i dnes, povedlo se uchovat jeho ráz
Mezi Kapucínským náměstím a Náměstím Svobody leží Zelný trh, jehož centrem je kašna Parnas z barokního období, tedy konce sedmnáctého věku. Divadlo Husa na provázku, proslulá Reduta, kde koncertoval i mladičký Mozart a komplex gotických a renesančních budov nazývaná Malý Špalíček, to vše najdete v okolí Zelného trhu. Obě náměstí jsou v historickém centru města, relativně nedávno (2006) byla ukončena nákladná rekonstrukce těchto prostor a dnes opravdu září novotou! Dům pánů z Lipé, Kleinův palác nebo Palác šlechtičen lákají k návštěvě, kolemjdoucí jistě zaujme i poněkud magicky vyhlížející žulový hodinový stroj.
A kam ještě dál, když se řekne Brno? Nabízí se třeba Stará radnice, která si svůj název opravdu zaslouží, je totiž nejzachovalejší a nejstarší budovou světského charakteru v rámci celého historického centra Brna. Tato gotická stavba se datuje až do třináctého století, přitom jako radnice sloužila až do závěru období První republiky. Kromě toho, že v průjezdu je vycpaný tzv. Brněnský drak, tedy vlastně spíš krokodýl, který jitřil fantazii středověkých nebo raně novověkých obyvatel města, si můžete užít i krásný výhled. Tedy, pokud vám nebude vadit 173 schodů vedoucích k vrcholu třiašedesát metrů vysoké věže – ale vzhledem k tomu, že uvidíte Brno jako nikdy dříve – byste mohli tu krátkou procházku směrem do vrchu obětovat?
Desetikorunu už viděl každý aneb Brno a katedrála
Další slavnou stavbu v Brně najdeme na vrchu zvaném Petrov – katedrála svatých Petra a Pavla s dvojicí věží, které bez nadsázky sahají doslova k nebesům. 84 metrů výšky, barokní interiér, architektura minulých staletí v unikátním složení, kde nechybí kromě baroka i novogotika nebo vnější kazatelna „Kapistránka“, vzniklá na věčnou paměť kazatele z poloviny 15. věku Jana Kapistrána. Na desetikoruně najdete siluetu slavného chrámu, ale naživo je ještě hezčí:-) Když už budete na Petrově zavítejte i do blízkých Denisových sadů, z kterých je pěkný výhled na velkou část Brna.
Dalším atraktivním místem Brna je bezesporu Jakubské náměstí s jeho kostnicí, největší svého druhu ve střední Evropě. Padesát tisíc pohřbených, to je skutečný rekord, přitom jsou zde vedle sebe oběti středověkých morů a švédské invaze z dob třicetileté války, takže pro antropology skutečně zajímavé pole působnosti.
A nesmíme zapomenout na Špilberk, to by nám v Brně nikdo neodpustil! Babinského vězení, kasematy, místo pro vojenskou posádku až do padesátých let minulého století a dlouhá procházka směrem do vrchu, stejně jako prohlídka unikátních míst ve zdejších interiérech. Pevnost jako z pohádky!
Moravské náměstí mnohokrát v historii změnilo název, dnes na něm najdeme sochu markraběte Jošta Lucemburského, ale také pár církevních staveb, jako je například kostel svatého Tomáše nebo dřívější Místodržitelský palác.
Na závěr se podívejme do nejmodernější historie, muzeum věnované značce Zetor nabízí procházku mezi čtrnácti modely traktorů a spoustu fotek, najdete jej v Brně-Líšni.
Marek Kos | 6.10.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
0,5°C
|
Předpověď počasí |