Nejvýše položené město střední Evropy: Boží Dar
Čerstvý vzduch s krušnohorským nádechem prochází kolem rašelinišť a sejp. Slunko pálí, ale horské podnebí se nese ve výšce 1028 m.n.m.Vyrážíme na Ježíškovu stezku, Stezku Božídarským rašeliništěm, Blatenským příkopem a na závěr si dopřejeme tolik zasloužený relax. Né nadarmo říká staročeské přísloví: Lékař léčí, ale příroda, ta uzdravuje! Na Božáku o 100%!
Boží Dar leží 130 km od Prahy. Odtud už jste jednou nohou v Sasku. Ideální doprava je automobilem. Dopravíte se sem i autobusem, který se klikatí serpentýnskými zatáčkami z Jáchymova. I řidiči autobusu se točí hlava. Otevřou se dveře a já vystupuji. Je to jako facka, kterou znám, když vystoupím v Asii z letadla, leč přeci jiná: svěží, chladná, energická a nečekaná! Tady se mi bude líbit!
Jméno městečka se přisuzuje k místní pověsti. Roku 1553 tu havíři našli veliký valoun stříbra, který považovali za dar boží a šup název Boží Dar. Vyrostlo tu 600 stavebních parcel a roku 1546 povýšil kurfiřt Johann Friedrich Boží Dar na svobodné horní město. Těžilo se především v okolí Neklidu a v údolí říčky Veseřice. Západně od Božího Daru v povodí Černé se nacházela ložiska cínovce. A dnes? Dnes se Božímu Daru neřekne jinak než „Božák“. Vytvořil se zde krásný, zdravý a nenarušující turismus s možnostmi pro všechna roční období.
Místní obyvatelé si historické okamžiky připomínají dodnes: Vlativědné muzeum Boží Dar, které vzniklo roku 2000 shromáždilo už na 230 exponátů. Nechybí ani výstava minerálů, božídarské betlémy, selská jizba s dobovým nábytkem a sbírka historických lyží. Muzeum najdete vedle informačního centra (na náměstí).
Park v centru města objímají přilehlé restaurace a penziony. Zajímavý je protestantský kostel sv. Anny z roku 1593 v renesančním slohu, na místě původního dřevného kostela, který byl po požáru (1711) zbořen. Kostel z lomového kamene je krytý plechovou valbovou střechou s hranolovou věží. Historickým skvostem je osmiboká cínová křitelnice z roku 1612, dílo jáchymovského cínaře Leonharda Dürra.
Boží Dar je rájem turistů a kolařů. Ale najdou se tu i nenáročné a krásné turistické cíle pro pasivnější turisty, rodiny s dětmi a dokonce i pro vozíčkáře. K takovým stezkám patří bezesporu Stezka Božídarské rašeliniště s 12 zastávkami a informacemi o místní fauně i flóře. Dokonce tu můžete vidět i masožravé květiny. Stezka je dlouhá 3,2 km (tam i zpět) a vede po dřevěné podestě skrz božídarskou přírodu. Prostě perfektní! První infotabule a začátek mostu bdí nad Apartmány Engadin.
Boží Dar hýří ubytovacími zařízeními, ale Apartmány Engadin vytyčují z řady. A to nejen díky ideální poloze, protože byly postaveny 2 min od centra, v tichém a klidném zákoutí vedle menšího rybníka, nad kterým se každé ráno představuje východ slunce, ale i díky svým jedinečným službám. Krásné moderní a prostorné pokoje potěší především rodiny s dětmi. Nechybí ani dětský koutek a koutek pro dospělé: wellness centrum, které mají hosté v ceně. Za dveřmi welnness zařízení se vyjímá krásný bazén, osvícená vířivka, sauny i místnost pro odpočinek. Ve veliké klubovně s vůní dřeva si můžete sami natočit pivo nebo udělat kvalitní kávu a nechybí ani krásné venkovní tenisové kurty. A to vše za parádní cenu! Velké díky patří na tomto místě Lucce a Petrovi. Správci objektu Apartmánů Engadin, kteří umí skvěle poradit s tipy na výlet. A když je neuvidíte u map, tak sekají trávník nebo vyřizují rezervace. Klobouk dolů! Jste bezkonkureční!
TIP Podívejte se i na článek "Božídarské rašeliniště je nejrozsáhlejší rezervací Karlovarského kraje".
Boží Dar a Klínovec mají něco společného: famózní stezku, která je spojuje. Krásný 4 km trek z Božáku na nejvyšší vrchol Krušných hor, Klínovec, není náročný a kupodivu není ani moc strmý. Levou zadní zvládnou tůru i nesportovi. Odměna bude sladká: výhledy jako na dlani! Pokud odbočíte ze stezky a vydáte se směrem k větrným elektrárnám, tak za poslední z nich najdete opravdový unikát: trojboký Hraniční kámen, který byl postaven za dob panování Marie Terezie (1740-1780) na místě, kde se stýkaly hranice Čech, Saska a území rodu Schwarzenbergů.
Raritou je i Naučná stezka Blatenský příkop, která je 12 km dlouhá a vede příjemnou pěšinou kolem Blatenského příkopu, převážně po okraji lesa s pěknými výhledy na božídarskou přírodu. Vodní dílo přivádělo vodu z Černého potoka od Božího Daru do cínových dolů v Horní Blatné. Cesta začína na konci Naučné stezky Božídarským rašeliništěm. Cílem je tzv. Rýžovna, kde se rýžovalo a dnes místo střeží příjemná restaurace „Salaš Ryžovna“. Majitel restaurace, zároveň obsluhuje a je to veselá kopa! Asi proto je restaurace vyhlášená široko daleko. Jezdí sem slavné osobnosti, herci, zpěváci, ministři i bývalí prezidenti. Ceny jsou lidové a jídlo? Eňo ňuňo! Srnčí speciality, výborná svíčková a domácí tvarohový koláč s mandarinkami. Tak až tam půjdete, pozdravuje pana majitele. Do dnes ráda vzpomínám na jeho vyprávění s dobovými fotografiemi.
Z Rýžovny se můžete vydat cestou zpět nebo pokračovat k Mrtvému rybníku, který má díky okolní rašelině tmavé zbarvení a proto se mu také říká Černý rybník. A odtud pokračujete zpět na Božák.
Proč děti na Božím daru neodmlouvají a těší se na pěší vandr? Jde se na Ježískovu cestu, která funguje jak v zimě, tak v létě. Poprvé jsem viděla nadšené děti, které běhají od pohádkových stavení, od krušnohorských dřevěných figurek a přemýšlí nad pohádkovými kvízi. Ježíškova stezka je rozdělena na kratší (6km) a na delší úsek (13km). Ráj pro děti, které jsou na čerstvém vzduchu, mají pohyb a ani to nevnímají. Co víc si rodiče můžou přát? J
Víkend utekl jako voda! A na Božáku čekají další cenné stezky. Boty už mám prošlápnuté, tak zase příště.
Další zajímavé články od Šárky Vackové si můžete přečíst i na jejím blogu www.on-the-continent.com.
Šárka Vacková | 24.5.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
-4,0°C
|
Předpověď počasí |