Jak se vyznat v Irsku – část 8

Pobřeží Irska
Pobřeží Irska

Počasíčko

Na počasí jsem měl neuvěřitelné štěstí. Kombinace mé přítomnosti a slunce si všimli domorodci a chtěli mě udělat zdejším šamanem. K dohodě nedošlo, neboť nikdo nechápal, proč je nutné se při předpovědi počasí svlékat, když je Slunce v duši.

Zdejší klima je pro našince příznivé, zima mírná, sníh je výjimkou, v létě nebývají úmorná vedra. Nejhezčími měsíci v roce jsou květen a září. Tak snadno se dá charakterizovat zdejší podnebí. Při prvních projevech teplejšího počasí vyráží Irové na pobřeží. Netušil jsem, že na západním pobřeží příroda vytvořila tak idylickou atmosféru. Skály, písek, oceán. Díky golfskému proudu rostou na zatravněných plochách a zahrádkách palmy, což vytváří příhodné prostředí pro hraní oblíbeného golfu. To vše v kombinaci s mírným vánkem a jemnou mlhou v ovzduší…Není divu, že po deštivé zimě, kterou lze charakterizovat jako fucking weather, zdejší lidé zamíří na pláže, svléknou se, válejí se v písku a dokonce se koupou ! Odhaduji, že Atlantik měl tak 10°C, písek v hlubších vrstvách nebyl o nic teplejší, ale nadšení bylo veliké. Při té příležitosti jsem podle svlečených těl usoudil, že kdo nemá tetování, není chlap.Na závěr pěkného dne přichází tradiční osvěžující bouřka, která tradičně zruší dodávky proudu v některých lokalitách a přerazí televizní vysílač. A večer si lidi mohou povídat a mají k sobě blíž.

Irská TV

Mít v Irsku na střeše satelit, ještě neznamená mít satelitní příjem. Jednak Irsko leží na pokraji vysílacího signálu a druhak bývají domy vybaveny i běžnou anténou na terestrický příjem. A přesně to se mi stalo. Přesto, že jsem měl televizi asi dva metry od talíře, byl jsem napojen na normální anténu. Tím se vyřešilo mé rozjímání, na který z fotbalů Ligy Mistrů se budu dívat. Naladil jsem dva a půl programu. První, druhý a jeden hodně špatně. Na něm mluvili zdejší řečí a já si původně myslel, že jsem chytil odraz komerční televize Spojených Arabských Emirátů. První dva programy jsou tak na úrovni našich osmdesátých let. Namísto soudruhů tu jsou reklamy na mléko a sýry a na zahradní pomůcky. Takových udělátek pro zahradní kutily, co tu nabízejí, v životě neviděli ani Přemek Podlaha s Bédou Trávníčkem dohromady.

A Jágr by tu z reklamy na mléko dostal pupínky, kdyby to měl všechno vypít. V Irsku, stejně jako ve více státech směrem na západ, nemají Veselou krávu, ale Smějící se krávu. A ta irská se nepitvoří před zrcadlem, ale dlouze se směje hlubokým ženským hlasem. Horší je to s programovou skladbou. Ta postrádá logiku a pořady jsou strašlivě nudné. Na oživení běží na dvojce každou chvíli golf, který svým několikahodinovým sestřihem pomůže překlenout večerní nudu. Večerní film se mi nepodařilo zaznamenat, zato v tu dobu dávali podvečerní rodinné sitcomy. A pozdě večer šli pro tvrdé nátury Simpsnovi. Je nejvyšší čas, aby tu taky někdo vzal na hůl Američany, třeba zdejší IronMan a založil Původní Irskou Nezávislou Televizi (PINT).

Pro TV S@VA, Jan Peuker, Abbeyfeale, Irsko, Duben-Květen 2000

Nejlepší dojem z této stránky budete mít při použití Irish Whiskey Exploreru 4.0. Optimalizovány jsou též pro Guinness Navigator 4.0 Pokud máte na srdci něco speciálního, chcete nám něco vzkázat, poradit nebo si na něco postěžovat, tak napište na adresu onen.svet@atlas.cz.

Obsah cestopisu

Jak se vyznat v Irsku 1 – Přílet, První dojmy, Teorie relativity
Jak se vyznat v Irsku 2 – Babylon v koupelně aneb česká konspirace
Jak se vyznat v Irsku 3 – The Company, Irish Pub
Jak se vyznat v Irsku 4 – Irské gurmánství, McBůček
Jak se vyznat v Irsku 5 – Sportem ku zdraví
Jak se vyznat v Irsku 6 – Shopping, Route 66
Jak se vyznat v Irsku 7 – Lidová veselice a tři sestry
Jak se vyznat v Irsku 8 – Počasíško, Irská TV
Jak se vyznat v Irsku 9 – Severní Irsko, Poslední dojmy, Odlet, Ohlasy čtenářů

Booking.com