MALTA

Tradiční starý autobus (Malta)
Tradiční starý autobus (Malta)

Malta patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Ostrov každoročně navštíví více než milion turistů. Malta je největším ostrovem maltského souostroví. Kromě Malty jsou obydleny ještě dva další ostrovy, Gozo a Comino.

O názvu ostrova  

Přestože povrch ostrova Malta tvoří několik druhů propustného vápence, který se používá jako stavební materiál, název ostrova nemá s maltou ani se stavebnictvím nic společného. Jeho původ souvisí s řeckou sférou vlivu. Malta byla až do roku 870 součástí Byzantské říše, stejně jako Řecko. Řekové, kteří si oblíbili vynikající maltský med, pojmenovali ostrov právě po této delikatese. A protože meli znamená v řečtině med, dostal ostrov jméno Melite. Existuje však ještě jedna, mnohem starší teorie, a to, že název ostrova Malta pochází z fénického slova maleth, které znamená útočiště.

Marsaxlokk (Malta)

Základní reálie

Malta, plným názvem Maltská republika (maltézsky Republikka ta´Malta), je od roku 1964, kdy získala od britského impéria nezávislost, samostatným státem. Nadále však patří mezi členy Commonwealthu. Od roku 2004 je Malta členem Evropské unie. Platí se zde eurem. Maltská republika se rozkládá na několika ostrovech, obydlené jsou pouze tři. Největší Malta, střední Gozo a nejmenší Comino. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina.

Maltština se píše latinkou

Maltština je jediná semitská řeč, která se píše latinkou. Maltština připomíná směs arabštiny, italštiny a angličtiny. Mimochodem podobně namixovaná je také maltská kuchyně, skvěle si zde pochutnáte na pizze, rybách, stejně jako na králíkovi, anebo dokonce na hlemýždích. Pokud máte rádi saláty, maltské stojí za to. Připravují se totiž dílem z čerstvé a dílem z nakládané zeleniny. Ale zpět k jazyku ve smyslu řeči. K tomu, abyste se dorozuměli na Maltě, stačí, když umíte anglicky. Angličtinu se zde učí děti již od první třídy. Ne náhodou najdete na Maltě jedny z nejlepších jazykových škol angličtiny.

Selmun Palace (Malta)

Hlavní město Valletta

Hlavním městem celého ostrovního státu je Valletta, kde žije necelých 7000 obyvatel. Valletta má krásnou polohu, neboť se rozkládá mezi dvěma přírodními přístavy Marsamxett a Grandharbour. Milovníci historických památek a zajímavé architektury si zde přijdou na své. Město bylo v 16. století založeno jako pevnost na základě studie architekta Francesca Laparelliho. Dnes zde najdeme pestrý mix barokních, neoklasicistních a moderních budov. Mezi nejvýznamnější stavby patří Palác Velmistrů a Pevnost sv. Elma. Od konce 18. století má Valletta svou univerzitu. Doprava ve městě je zajišťována autobusovými linkami a taxíky. Velká část historického centra je tvořena pěšími zónami. Letiště však nehledejte ve Vallettě, ale v sousedním města Luqa.

Oblíbená letoviska na Maltě

Když přijde letní sezóna, berou turisté Maltu útokem. Ročně navštíví Maltu kolem milionu turistů. Místní obyvatelé to kvitují, neboť jejich malý stát žije především z turistického ruchu. O přímořská letoviska není nouze. Těmi nejznámějšími jsou Bugibba a Mellieha. Bugibba je moderní letovisko městského typu na severovýchodě ostrova se spoustou hotelových komplexů. Maltské pláže jsou povětšinou skalnaté, najdou se však i písčité, nejkrásnější písčitá pláž leží ve Zlatém zálivu, kam jezdí z města autobus. Letovisko na severovýchodním pobřeží Malty, Mellieha, se může pochlubit nejdelšími písčitými plážemi na ostrově. Díky pozvolnému vstupu do moře se jedná o oblíbené místo pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Valletta (Malta)

Navštivte ostrovy Gozo a Comino

Pokud Vás nebaví ležet na jedné pláži a chcete si užít cestování, navštivte také další ostrovy maltského souostroví. Pravidelná doprava funguje na ostrov Gozo (maltézsky Ghawdex) a Comino. Ostatní ostrovy jsou neobydlené.

Další zajímavá místa 

A co dále na Maltě navštívit? Za vidění rovněž stojí hlavní město vedlejšího ostrova Victoria (původně Rabat), rybářské městečko Marsaxlokk, středověké město Mdina a město Sliema, které je největším turistickým centrem Malty.

 

Komentáře
Booking.com