Rotunda v maltském městě Mosta
Jde o jednu z nejslavnějších staveb celé Malty. Rotunda v Mosta byla vystavěna v roce 1614. Notně rozsáhlé přestavby (rotunda byla vlastně vystavěna jako plášť přes původní kostel), která měla zajistit, aby vyhovovala nárokům stále většího počtu věřících, se dočkala v letech 1833 až 1860. Plný dnešní název pak zní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Neoklasicistní styl, který se inspiroval v římském Pantheonu, se šesticí sloupů iónského střihu a dvěma zvonicemi. Obyvatelé Mosty v devatenáctém století s nadšením pomohli s budováním kostela i během nedělí a svátků, ten pak byl oficiálně vysvěcen 15. října 1871.
Za druhé světové války na rotundu dopadla bomba, naštěstí nevybuchla
Německý nálet málem rotundu zničil, osudnou se jí mohla stát blízkost zdejšího letiště RAF v Ta Kali. Devátého dubna 1942 nálet německého bombardéru poslal půltunovou bombu přímo na kostel, ta propadla přímo kopulí a naštěstí nevybuchla. Byla později zneškodněna britskými specialisty a hozena do moře u západního pobřeží Malty. Událost byla označena jako zázrak, bomba podobná té původní je umělecky ztvárněna v sakristii v zadní části stavby. V roce 2015 pak správci žádali Vatikán o to, aby rotunda získala status baziliky, ovšem zatím jsou všechny podobné snahy marné.
Kruhový půdorys stavby se stěnami o devítimetrové tloušťce nese kopuli s vnitřním průměrem více než 37 metrů, což jí řadí na přední příčky evropské TOP10. Délka 75 metrů, šířka 55 metrů, jistě – tahle rotunda působí více než úctyhodně, samotná Mosta má necelých dvacet tisíc stálých obyvatel. Hodí se také podotknout, že v samotném městě potkáte minimum turistů, budete si proto moci Mostu užít opravdu dosyta a v takřka naprostém klidu. Malta ale pochopitelně není jen Mosta, zavítejte i do metropole Valletty nebo Mdiny, kde stojí slavná univerzita.
Marek Kos | 4.10.2022
Aktualizace 6.10.2022Aktuální počasí v destinaci
|
12,0°C
|
Předpověď počasí |