Mosta, jedno z největších měst moderní Malty

Rotunda v Mosta (Malta)
Rotunda v Mosta (Malta)

Jeden z nejkrásnějších středomořských ostrovů zalitých sluncem, kde na vás dýchne historie i umění, mohutná pevnost i sakrální architektura. Malta je souostrovím s půl milionem obyvatel, z nichž většina se dobře domluví anglicky a italsky. Název, který dostala jedna z nejmenších evropských zemí nejspíše od Řeků, naráží na tamní produkci jedinečného medu. A co zajímavého tu můžeme navštívit, tedy ještě kromě hlavního města Valletty?

Mosta je město uprostřed ostrova s necelými dvaceti tisíci obyvateli

Mosta je jedno z největších maltských měst, v současnosti jej obývá zhruba dvacet tisíc lidí. Památky na lidská sídla jsou zde už z doby kamenné, ostatně – i dnes je důležitou součástí zdejší dopravní tepny. Jsou tu také dvě továrny na zábavní pyrotechniku, ale i dva fotbalové kluby a početný skautský oddíl.

Velmi významnou stavbou je kaple Speranza, která byla postavena v letech 1760 a 1761. Vypráví se zde legenda, že při invazi Turků se v jeskyni vedle kaple ukryla mladá dívka, která prchala před nájezdníky společně se sestrami. Když zde našla dlouhodobý bezpečný úkryt, splnila svůj slib daný Panně Marii a vznikla zde kaple zasvěcená právě Ježíšově matce. Najdete tu i historický statek se spoustou výstav, můžete obdivovat řemeslné práce a místní folklor.

Památkou na mohutná maltská opevnění je třeba Cumbo tower, postavená kolem roku 1500 z vápence jistým Juliem Cumbem, uznávaným právníkem působícím na nedaleké Mdinské univerzitě. Mosta se také může pochlubit třetí největší nepodloženou kopulí na světě, která je k vidění na kostele Nanebevzetí Panny Marie (místní říkají Rotunda of St. Marija Assunta). Při německém náletu zde dokonce dopadla v dubnu 1942 bomba, která sice propadla skrze kupoli, ale nakonec místo výbuchu a zničení stavby selhala.

Pokud chcete lépe poznat historii Malty, zavítejte do středověkého městečka Mdiny. Někdejší centrum ostrova má dnes jen pár stovek obyvatel, sakrální architektury je zde ale více než dost, jmenujme například benediktinský klášter nebo katedrálu svatého Pavla.

Booking.com