Valletta – středomořská Mekka historických památek

Nejkrásnější pohled na Vallettu je ze Sliemy (Malta)
Nejkrásnější pohled na Vallettu je ze Sliemy (Malta)

Valletta, hlavní město souostroví Malta, se může pochlubit neobyčejně dlouhou a pestrou historií. A protože v maltské metropoli každá kultura zanechala svůj odkaz, najdeme zde neuvěřitelné množství historických památek.

Starobylá metropole Malty  

Valletta je hlavním městem státu Malta, které leží na hlavním ostrově maltského souostroví. V maltské metropoli žije přibližně 7000 obyvatel. Valletta má nádhernou polohu, rozkládá se mezi dvěma přístavy Marsamxett a Grand Harbour. Od svého vzniku patřilo město do sféry vlivu mnoha rozdílných kultur, Féničanů, Řeků, Kartáginců, Římanů, pak bylo součástí Byzantské říše, a poté rytířů řádu sv. Jana Jeruzalémského (odtud tedy známý pojem maltézští rytíři). Jen pro zajímavost, hlavním městem byla původně Vittoriosa (maltézsky Birgu) nedaleko Valletty.

Moderní dějiny a město dnes

Moderní dějiny jsou pak spjaty s britskými kolonialisty. Teprve od roku 1964, kdy Malta získala nezávislost od britského impéria a stala se samostatnou republikou (maltézsky Republikka ta´Malta), je Valletta hlavním městem Malty. Kulturní rozmanitost se pochopitelně promítla do různorodosti kulturních památek. Najdeme zde stavby mnoha tváří. Valletta se díky nim schovala pod ochranný plášť světové organizace UNESCO. Mimochodem mix kultur ovlivnil také řeč, maltštinu, která je jakýmsi exotickým mixem arabštiny, italštiny a angličtiny. Ale pojďme se nyní podívat na Vallettu očima nadšených cestovatelů a obdivovatelů kulturních památek.

Co stojí za vidění 

Město bylo v 16. století založeno jako pevnost na základě studie architekta Francesca Laparelliho. Dnes zde najdeme stavby nejen v barokním a neoklasicistním stylu, ale také nevšední díla moderní architektury. Nejvýznamnějšími stavbami jsou Palác Velmistrů (na rozhraní Náměstí Republiky a Palácového náměstí, který byl sídlem maltézských rytířů a nyní v něm sídlí parlament), Arcibiskupský Paláce, Pařížský Palác (který za francouzské okupace obýval Napoleon) a Pevnost sv. Elmo. Jen pro zajímavost, Valletta je celá obehnaná hradbami, které ji měly chránit před vpády Turků. Od konce 18. století má Valletta svou univerzitu. Mezi další objekty, které si turisté s oblibou fotografují, patří městské hradby, Tritonova fontána vprostřed autobusového nádraží, ruiny Královské opery a náměstí: Kastilské náměstí, Palácové náměstí a Náměstí Republiky. Nejvděčnějším námětem na fotografii, pokud tedy pomineme Velký přístav Grand Harbour, jsou Valettské zahrady Upper Barraka. Nejvýznamnějšími církevními stavbami ve městě jsou kostely, jmenujme alespoň kostel Ztroskotání sv. Pavla a kostel sv. Františka z Assisi. A nesmíme zapomenout ani na katedrálu sv. Jana, dřívější klášterní kostel johanitů, kde je pohřbeno více než 400 maltézských rytířů. Pro lepší vaši představu si můžete Vallettu také prohlédnout v krátkém videu "Valletta je hlavním městem Malty".

Co je dobré vědět

Než se pustíme na procházku městem, doporučuji vám nejprve navštívit maltské informační centrum, které najdete hned u městské brány. Hned za branou se otvírá svět nakupování, je tu velké obchodní centrum.  Celým městem, od brány až k pevnosti sv. Elmo, prochází rušná ulice Triq-il Republikka, které je dobré držet se jako orientačního bodu.

Doprava ve městě

Doprava ve městě je zajišťována autobusovými linkami a taxíky. Velká část historického centra je tvořena pěšími zónami. Letiště však nehledejte ve Vallettě, nýbrž v sousedním města Luqa. Město Luqa je vzdáleno od maltské metropole asi 5 kilometrů.

Užitečné internetové odkazy

Níže najdete několik užitečných internetových odkazů, které se vám při návštěvě Valletty nebo Malty budou hodit.

Oficiální stránky Valletty "City of Valletta" ... www.cityofvalletta.org
Oficiální stránky Malty "Visit Malta" ...  www.visitmalta.com 
Stránky dopravní společnosti "Malta Public Transport" ... www.publictransport.com.mt 
Najděte si ubytování ve Vallettě dle vašich požadavků ... www.booking.com
Vyhledejte si dovolenou na Maltě prostřednictvím ... www.invia.cz

Kam dál      

Metropole Valletta není jediným zajímavým městem na Maltě. Pokud budete do Valletty přijíždět autobusem budete projíždět městečkem Floriana, které také stojí za návštěvu. Mezi neméně významná města patří tzv. TrojměstíCospicua, Vittoriosa a Sliema. A když už se zaberete do cestování po ostrově Malta, určitě navštivte také další místa, za vidění stojí pevnost na ostrově Manoel Island právě nedaleko Sliemy, nebo jeskyně nymfy Kapfó, ve které údajně věznila Odyssea, na ostrově Gozo.

Booking.com