Vittoriosa - původní metropole Malty

Vittoriosa (Malta)
Vittoriosa (Malta)

Hlavním městem Maltské republiky je Valletta, ale vždy tomu tak nebylo. Maltézští rytíři řádu sv. Jana neboli johanité původně sídlili ve městě Vittoriosa, které je dnes součástí známého maltského trojměstí Cottonera.

Historie města

Přístav Vittoriosa (maltsky Birgu), který se rozkládá na malém poloostrůvku, si maltézští rytíři zvolili jako své sídlo především pro jeho strategickou polohu. Když se pak v roce 1675 se přestěhovali do Valletty, zanechali po sobě velké dědictví, zejména co se týče architektury. Jen pro zajímavost, nejčastějším druhem budov jsou nemocnice a hospody. Dominantou města je kostel sv. Vavřince z 16. století s devíti kaplemi.

Muzeum, památník a paláce

Pokud vás zajímají lodě a vše, co s nimi souvisí, zajděte ve Vittoriose do Národního námořního muzea, které původně sloužilo jako pekárna. Významnou památkou je Památník Svobody postavený na oslavu odchodu britského vojska z Malty. Mezi další památky patří paláce, Inkvizitorský palác, Biskupský palác, Rytířský palác a Univerzitní palác.

Vittoriosa dnes

Dnes je Vittoriosa společně s městy Senglea a Cospicua součástí maltského trojměstí Cottonera. Slepenec tří měst patří mezi vyhledávané turistické destinace, neboť je zde mnoho dochovaných památek. Když už jsme u památek, Malta je jako stvořená především pro ty, kteří mají rádi pevnosti. Mezi nejnavštěvovanější z nich patří pevnost Rinella, která střeží největší funkční dělo na světě. Pevnost se nachází ve Velkém přístavu Grand Harbour v hlavním městě Malty Vallettě.

Nákupy a hospůdky  

Dámy by si zase neměly nechat ujít městské trhy, které se zde konají každé úterý. Je zde spousta zboží všeho druhu, keramikou či krajkami počínaje a koženými výrobky konče – navíc za velmi příjemné ceny. Milovnice nákupů si pochvalují především levné oblečení. Až dostanete žízeň, není nic lepšího, než se usadit v některé z místních hospůdek a dát si dobré maltské pivo. Kamenné hospůdky působí pohádkovým dojmem, jsou velmi útulné, a když v některé z nich sedíte, máte pocit, že doba maltézských rytířů ještě neskončila. Mimochodem ani pití zde není na evropské poměry příliš drahé.

Cestování pokračuje

Po krátké zastávce ve městě Vittoriosa budeme pokračovat v našem cestování, a navštívíme jako všichni dobří turisté zbývající dvě součást trojměstí, a to města Cospicua a Senglea. Dalším zajímavým městem, které by nemělo ujít vaší pozornosti pokud chcete důkladně prozkoumat Maltu, je Mosta ležící skoro uprostřed ostrova.

Booking.com