Gozo – druhý největší ostrov Malty

Azurové okno na ostrově Gozo (Malta)
Azurové okno na ostrově Gozo (Malta)

Gozo je druhým největším ostrovem Malty, který je podle řecké mytologie ostrovem bohů. Důkazem dlouhé a bohaté historie ostrova je množství architektonických památek, a to především v hlavním městě Victoria.

Život na ostrově

Gozo (maltézsky Ghawdex) je druhým největším ostrovem souostroví Malta, který svou plochou zaujímá 67 km². Žije zde 30000 obyvatel. Ve srovnání s ostrovem Malta je Gozo mnohem zelenější a úrodnější. Pěstuje se zde především ovoce, jako jsou fíky, pomeranče a víno, a zelenina. Významný je rovněž chov dobytka. Jako suvenýry si tu můžete koupit místní keramiku, výrobky ze dřeva a kůže, dále krajky nebo pletené výrobky, především svetry. Pokud chcete výhodně nakoupit, je nejlepší zajít na trh na náměstí. Trhy na náměstí se konají pravidelně. Turisté se jezdí na Gozo slunit na kamenité pláže, najdou se tu také písčité. Jedno mají oba druhy pláží společné. Ať už jsou kamenité, nebo písčité, skutečný život zde začíná se setměním. Místní uklidí lehátka po hostech, přinesou si vlastní vybavení a dají se vesele do grilování. Griluje se hlavně maso včetně rybího. Protože jsou však vody v okolí ostrova značně vylovené, musí se dovážet.

Město Victoria a jeho památky

Hlavním městem ostrova je Victoria (maltézsky Rabat), kde najdete několik kostelů. Mezi nejnavštěvovanější patří kostel sv. Jiří v centru města. Pro poutníky má však největší význam bazilika Ta Pinu. Pokud si chcete užít jedinečný výhled na město, vystoupejte na citadelu pyšnící se jednou z největších kopulí na světě, nepřehlédnutelná kopule je vidět již z dálky. Maltský chrám Ggantia z období kolem 3500 let před naším letopočtem je nejen nejstarší památkou celého souostroví, ale také jednou z nejstarších staveb světa.

Další zajímavá místa

Neméně vyhledávaným zajímavým místem je jeskyně, ve které podle řecké mytologie žila nymfa Kalypsó, ukrytá ve skalách nad zálivem Ramla Bay. Nymfa údajně Odyssea očarovala a pomocí kouzel ho držela několik let u sebe. Jeskyně nymfy Kalypsó je rovněž místem historických archeologických nálezů, které pocházejí více než 3600 let před naším letopočtem. K jeskyni jezdí z hlavního města Victorie autobus. Co dále stojí za návštěvu, to je nejstarší město na ostrově Xewkija. Jeho dominantou je kostel Jana Křtitele s obrovskou kopulí. Navštívit můžete také muzeum a větrný mlýn.

Cestování mezi ostrovy

Malta je od ostrova Gozo vzdálena pouhých 5 kilometrů, mezi oběma ostrovy funguje pravidelná trajektová doprava z Mafra Pointu do přístavu Mgarr. Na nejmenší z obydlených ostrovů, Comino, se dostanete lodí. Ostrov Comino je ideálním místem pro strávení klidné dovolené. Ostrov je skalnatý a porostlý pouze trávou. Stromy zde nehledejte. Ani auta. Pokud chcete ještě více klidu, jistě Vás bude zajímat, že nedaleko ostrova Comino leží učiněný ráj pro poustevníky, a to neobydlený ostrůvek Cominotto.

Booking.com