Bohinjské jezero - malebný slovinský „fjord“

Bohinjské jezero (Slovinsko)
Bohinjské jezero (Slovinsko)

Jedno z nejkrásnějších míst kam můžete ve Slovinsku zavítat je oblast kolem jezera Bohinj. Je sice méně známé než slavnější a navštěvovanější jezero Bled, ale je mnohem krásnější. Strmé hory a skaliska lemují modrou hladinu úzkého jezera neodbytně připomínajícího norské fjordy. Lanovkou můžete vyjet na jeden z vrcholků a odtud se pokochat nádhernou podívanou.

Krajina je tady skutečně malebná a lokalita ani v sezónu není tak turisticky přeplněná jako u Bledu. Je tady totiž zakázána turistická výstavba a břehy tak nejsou téměř vůbec zastavěné. Podél jižního břehu vede silnice, ale severní břeh je přístupný pouze pěšky.

Bohinjské jezero (Slovinsko)

Jako základna pro poznávání jezera a jeho blízkého okolí mohou posloužit dvě vesnice nacházející se nedaleko jezera, Bohinjska Bistrica a Ribčev Laz. Najdete tady vše potřebné od ubytování přes restaurace až po agentury nabízející různé turistické vyžití. Ve vesnicích i přímo na břehu jezera je několik kempů. Aktivit se tady nabízí nepřeberné množství. Dá se jezdit na kánoích nebo kajacích, koupat, rybařit. Dají se půjčit kola, motorové čluny, užít si raftování nebo paragliding.

Jezero je asi 4 km dlouhé a zhruba 1 km široké. Je však poměrně hluboké, místy dosahuje až 45 m hloubky. Z jezera na jihovýchodním konci vytéká řeka Sáva Bohinjka. Napájeno je vodopádem Savica. Po jezeře jezdí vyhlídkové lodě, kterými se můžete svézt na druhou stranu jezera.

Bohinjské jezero je součástí národního parku Triglav. Tento jediný slovinský národní park se nachází nedaleko italské hranice a pokrývá většinu slovinské části Julských Alp. Chráněný přírodní park byl ustanoven již roku 1924. Dnešní národní park byl vyhlášen roku 1961. Hora Triglav se však součástí parku stala až roku 1981. Hora o výšce 2 864 m byla poprvé zdolána roku 1778.

Bohinjské jezero (Slovinsko)

Okolí Bohinjského jezera nabízí mnoho různých výšlapů různé náročnosti. Jedním z nejoblíbenějších je výlet k vodopádu Savica. Cesta vede lesem a je často upravená pomocí dřevěných schodů. Vekolepý vodopád je jednou ze zdejších hlavních turistických atrakcí. Při vstupu na lesní cestu se platí poplatek. Výstup odsud trvá asi půl hodiny a není příliš obtížný. Nahoře nás čeká malý altánek odkud je výhled na šedesát metrů vysoký vodopád. Několik pramenů vody padá do jezírka, které formuje řeku Savica. Je tady i další menší vodopád nazývaný Malá Savica.

K těm náročnějším výpravám patří i výlet k Údolí triglavských jezer. Výchozím místo je stejné jako pro vodopád Savica, odkud vede rovno několik turistických tras. Právě tady začíná také jedna z výstupových tras na nejvyšší slovinskou horu Triglav. Výstup na Triglavvšak není snadnou záležitostí, je to dvou až třídenní trek a některé z tras jsou vhodné jen pro zkušené horolezce. Je tady však ještě mnoho dalších tras a v turistických informacích dostanete přehledné informace i s mapkami.

Bohinjské jezero (Slovinsko)

Ať se budete věnovat u jezera Bohinj čemukoliv, určitě však doporučujeme prohlédnout si jezero z vrchu. Můžete se tam snadno dostat lanovkou. Lanovka Vogel začínající nedaleko osady Ukanc vás vyveze nahoru a cestou můžete pozorovat skvělý výhled na jezero a strmé skály kolem. Trasa se dá absolvovat i pěšky, ale chce to dobrou kondici. Nahoře si pak můžete udělat malý výlet nebo si jen dát něco k jídlu v horské chalupě. Pokud se chcete podívat na oblast jezera Bohinj na obrázcích, tak navštivte naši fotogalerii Bohinj nebo si přehrajte video Bohinjské jezero v zimě.

Booking.com