Soutěska Vintgar - procházka kaňonem

Soutěska Vintgar (Slovinsko)
Soutěska Vintgar (Slovinsko)

Od jezera Bled vyrážíme k nedalekému kaňonu Vintgar. Cesta je sice značená, ale párkrát musíme použít intuici než dorazíme k vstupu do soutěsky. Od Bledu je to několik kilometrů a velké parkoviště naznačuje, že jsme právě dorazili na místo. Soutěska Vintgarje největší turistická atrakce oblasti a je součástí Triglavského národního parku ve Slovinsku.

Soutěska měří na délku šest kilometrů a roklina je hluboká sto padesát metrů. Do soutěsky vede soustava dřevěných chodníků a visutých mostů, které jsou ukotveny ve strmých stěnách rokle. Řeka Radovna přetíná dno kaňonu mezi vrcholky Hom a Boršt.

Soutěska Vintgar (Slovinsko)
Soutěska Vintgar (Slovinsko)

Soutěska byla objevena náhodou roku 1891 místním starostou společně se zdejším kartografem. Oběma kaňon učaroval a tito první nadšenci hned založili stavební společnost, jejímž účelem bylo zpřístupnit toto místo pro návštěvníky. Ti první se sem dostali již za dva roky, kdy byla soutěska otevřena pro veřejnost. Stavba bezpečné stezky pro návštěvníky však byla velmi nebezpečným a impozatním úkolem.

Soutěska Vintgar (Slovinsko)

Při procházce po dřevěných chodnících můžete obdivovat strmá skaliska točité soutěsky nebo sledovat řeku, která místy tvoří soustavy malých vodopádů a peřejí. Na konci stezky je cesta završena 16 metrů vysokým vodopádem Šum. Je to největší slovinským říční vodopád.

Soutěska Vintgar (Slovinsko)

Z Bledu se dá k soutěsce dojít i pěšky, je to sice nenáročná, ale delší cesta. V sezónu by tam měl jezdit i autobus, jinak můžete jet autem, cesta je značená přes několik malých vesniček asi 4 km. V zimě je přístup do rokle uzavřen. Za vstup do soutěsky se platí menší vstupné, které slouží k údržbě stezky. Soutěsku Vintgar si můžete prohlédnout i v naší fotogalerii.

Booking.com