Autem ve Slovinsku

Silnice ve Slovinsku
Silnice ve Slovinsku

Do Slovinska to od nás není zas tak daleko, autem se sem dojet dá snadno a rychle. Musíte pouze přejet přes Rakousko. Z Brna je to asi 440 km a cesta trvá 4 hodiny. Pojedete před Vídeň a Graz až na slovinské hranice do Mariboru. Hraniční přechod směrem k Julským Alpám (NP Triglav) je za Klagenfurtem u Villachu do Jesenice.

Poplatky při cestě do Slovinska

Přes Rakousko budete potřebovat rakouskou dálniční známku. Můžete si vybrat ze tří druhů dálničních známek:

  • 10 dní - 8,5 EUR
  • 2 měsíce - 24,8 EUR
  • 1 rok  - 82,7 EUR

Stejně jako v Rakousku budete i ve Slovinsku potřebovat dálniční známku. Slovinci dávají možnost vybrat také ze 3 druhů dálničních známek:

  • 1 týden - 15 EUR
  • 1 měsíc - 30 EUR
  • 1 rok - 110 EUR

Mezi Rakouskem a Slovinskem na silnici mezi St. Jakob a Jesenicí je tunel Karavanky za který se platí 7 za osobní auto (aktualizace 8/2014).

Pohonné hmoty a servis

Čerpací jsou většinou v okolí velkých měst. V horských a venkovských oblastech jsou spíš menší benzinky, které ale nemají non-stop provoz. Zavírají tak kolem páté a o víkendech nemusí být otevřeno. Dejte tedy pozor ať máte vždy dost v nádrži. Není rozumné jezdit nadoraz. Zvláště v horách se nenechte zaskočit, spotřeba v serpentinách totiž prudce stoupá. Cena benzínu a nafty se pohybuje v rozmezí 1,3 až 1,5 EUR za litr - aktuální informace se dozvíte na stránkách UAMK.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Platí stejné předpisy jako v ostatních zemích a jezdí se vpravo. Je zakázáno vjet do křižovatky na oranžovou. Na kruhovém objezdu platí přednost zprava. Po celý rok musí být celý den (24 hodin) rozsvícena světla. Povolný obsah alkoholu v krvi řidiče osobního automibulu 0.5 prom., profesionálové 0. Povolená maximální rychlost v obci je 50 km/hod, mimo obec 80 km/hod, rychlostní silnice 100 km/hod a na dálnici 130 km/hod. Jiný limit je pro přívěsy, mimo obec i na dálnici max. 80 km/hod. Pokuty za přestupky jako jízda na červenou nebo oranžovou, špatné předjíždění, alkohol v krvi apod. jsou dost vysoké. Pokuta zaplacená na místě je ze zákona snížena o 50%. Policie je dost nekompromisní a smlouvat nebo uplácet se moc nedoporučuje, můžete být postoupení rovnou před přestupkový soud. V době od 15.11. do 15.3. musí mít povinně všechny auta zimní vybavení (tj. zimní pneumatiky s min. hloubkou dezénu 3mm). Je doporučeno je mít s sebou sněhové řetězy.

Kvalita a bezpečnost silnic

Silnice jsou většinou velmi kvalitní. Dálnice jsou většinou nové nebo dobře udržované. Nouzové telefony jsou na dálnicích každé 2 km. Trochu horší je to v horských oblastech, cesty jsou silně točité, neustále stoupají a klesají. Je třeba dávat dobrý pozor. Může docházet k rychlým změnám počasí. Mohou hrozit i sesuvy půdy či padající kamení. Případné uzavírky tu není kudy objet. Vzhledem k husté dopravě v létě, především tranzitní do Chorvatska je dobré být opatrný. Často dochází k nehodám, především vlivem vyčerpání a snížené pozornosti z důvodu únavy při nočních přejezdech. V této době se také mohou tvořit fronty na výběrech mýtného.

Doklady

Potřeba je OTP, zelená karta, český řidičský průkaz . U dražších aut bývá někdy kontrolováno vlastnictví, takže u půjčeného vozidla je lepší mít potvrzení o zapůjčení od vlastníka.

Booking.com