Objevte polskou poušť

Písečné duny ve Sloviňském národním parku (Polsko)
Písečné duny ve Sloviňském národním parku (Polsko)

Ve Sloviňském národním parku na severu Polska najdete jedinečnou přírodní oblast zařazenou mezi památky UNESCO. Pohyblivá písečná duna na pobřeží Baltu je nejen atraktivním turistickým místem, ale hlavně evropským unikátem v režimu přísné ochrany.

Národní park (Słowiński Park Narodowy) má rozlohu 186 km2. Je rozdělen do několika obvodů a v jeho prostoru bylo vytvořeno 12 chráněných přírodních rezervací s jezery, bažinami, loukami, lesy, pobřežními bory a pohyblivými dunami.

K nejvýznamnějším obyvatelům oblasti patří ptáci (na 250 druhů), v lesích žijí daňci, losi nebo divočáci a z pobřeží je občas možné zahlédnout tuleně a sviňuchy.

Jako na Sahaře

Nejnavštěvovanějším místem parku je písečná Gardensko-lebská kosa – neobvyklé území o rozloze 2480 hektarů, rozkládající se mezi severním břehem jezera Łebsko a mořem, nazývané polskou Saharou.

Vznikla neustálým narážením mořských vln, nanášejících na břeh jemný písek, který neutuchající severozápadní vítr formuje a přeměňuje. Písky vytvářejí vyvýšeniny a doliny a pustoší vše, co na své cestě východním směrem potkají. V reliéfu této krajiny tak zůstávají mrtvé borovicové lesy a torza zasypaných stromů. Během let písek pohltil i několik osad.

Zajímavost: Na zdejších dunách probíhal v době druhé světové války vojenský výcvik, který měl vojáky připravit na boj v Africe.

 TIP    Pokud budete cestovat severním Polskem, nevynechejte další zajímavá místa. Inspiraci najdete v našich článcích:
          - Štětín a jeho malebné okolí
          - Gdaňsk je okouzlující město u Baltského moře
          - Malbork - impozantní klášterní pevnost

Výchozím bodem k prohlídce duny je letovisko Łeba. Z nejbližšího parkoviště vede k dunám turistická cesta borovým hájem dlouhá 8 kilometrů. Lze ji projít pěšky nebo projet na kole, část trasy se můžete svézt elektrobusem. Kůly s nataženým lanem vás provedou zpřístupněnou částí přes nejvyšší dunu (Łącka góra, 42 m n. m.), nabízející výhled na moře, jezero a okolní písky, až na pláž pokrytou barevnými oblázky, které sem přináší vlny.

Přechod přes dunu, kdy se boříte po kotníky do jemného písku, místy stoupáte i po čtyřech, pozorujete jedinečnou krajinu a na konci cesty si opláchnete nohy v chladivé vodě Baltu, je nezapomenutelný zážitek.

DOPORUČENÍ: Vezměte si sluneční brýle, za větrného počasí byste bez nich měli plné oči písku. Hodí se také pokrývka hlavy.

Za prohlídku stojí i Łeba, příjemné přístavní město s obchůdky, kavárnami, restauracemi a dvěma velkými plážemi. Na kanále kotví výletní lodě. K místním atrakcím patří oceanárium a labyrint.

Booking.com