Kudowa Zdrój je polské lázeňské město

Kudowa Zdrój (Polsko)
Kudowa Zdrój (Polsko)

Mestečko Kudowa Zdrój leží několik málo kilometrů za českými hranicemi. Českých turistů tam proto potkáte nespočet. Navštívit se tu dá velká tržnice se zbožím, lázně či kostnice.

Doprava do Kudowa Zdrój

Doprava do Kudowy je nejjednodušší vlastním autem po trase Hradec Králové – Náchod – Kudowa Zdrój. Zaparkovat se dá za poplatek na tržnici, a i v centru samého města.

Doprava autobusy či vlaky je složitější a časově náročnější. Je třeba se dostat do Náchoda a odtud autobusem do Kudowy, což je cca 15 minut. Tržnice se nachází na počátku města. Po Kudowě se všude dostanete pěšky, popř. místní taxi není nijak drahé.

Aktivity v Kudowa Zdrój

Mnoho českých turistů vyráží do Kudowy za nákupy, a to hlavně před Vánoci nebo Velikonocemi. Tržnice se nachází hned na počátku města. Dá se tu nakoupit vše od oblečení, bot, jídla, sladkostí, ale i hraček nebo potřeb do domácnosti. Velmi oblíbené tu jsou společenské nebo rovnou svatební šaty a smokingy. Vše za nižší ceny, než v Čechách a u prodejců se dá platit českými korunami. Zákazníci tu jsou hlavně Češi, občas i Poláci, prodejci tedy česky rozumí bez problémů. Od známých, kteří bydlí u Náchoda jsem slyšela, že tam Češi z okolí běžně jezdí nakupovat potraviny, jelikož vše vyjde levněji a za stejné výrobky by v Čechách platili o 30 % nebo ještě více.

Centrum města je malebné. Doporučuji procházku po kolonádě a posedět si v parku. Pokud chcete ochutnat místní lázeňské prameny, určitě můžete. Jen je třeba si za 0,20 zlotých koupit kelímek. Pramenů je tu několik, mají různou teplotu a chuť.
Dětem se líbí muzeum hraček či kostnice. Ta se ale nachází cca 20 minut pěšky z centra.

 TIP  Pokud plánujete výlet do této oblasti nevynechejte ani národní park Stolowe hory.

Pro nákup suvenýrů můžete využít polský obchod Biedronka, což je něco jako české Jednota/Konzum. Mají tu polské potraviny, sladkosti, ovoce, zeleninu atd. Dost často se tam seženou věci v akci za pěkné peníze. Tam už se ale platí pouze polskými zlotými nebo kartou.

Městečko Kudowa Zdrój je fajn destinací pro víkendový výlet, relax a nějaké menší nákupy.

Booking.com