Vratislav – město trpaslíků, ostrovů a architektury

Nábřeží na Písečném ostrově s výhledem na Katedrální ostrov (Vratislav - Polsko)
Nábřeží na Písečném ostrově s výhledem na Katedrální ostrov (Vratislav - Polsko)

Vratislav (polsky Wrocław) je čtvrté největší město Polska a hlavní město Dolnoslezského vojvodství. Nachází se jen 60 km od českých hranic.

Leží na soutoku Odry, Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy. Tyto řeky zde vytvářejí 12 ostrovů a spolu s unikátní architekturou a mnoha církevními stavbami dělají z tohoto města jedno z nejatraktivnějších míst pro cestování v Polsku. Procházky po nábřeží patří k příjemným aktivitám.

Největší zajímavostí ve Vratislavi jsou trpaslíci. Malé bronzové sošky, které zdobí ulice města, připomínají protest studentů v 80. letech. Významné protirežimní hnutí Oranžová alternativa mělo trpaslíka jako svůj symbol. V roce 2001 byl jako pomník odhalen na Swidnické ulici první trpaslík, další přibyl v roce 2003 a do současnosti bylo v ulicích umístěno 300 až 500 sošek (oficiální čísla se rozcházejí). Tito skřítci Krasnale či Krasnoludki se postupně stali symbolem města. Jsou legrační a roztomilí. Lezou po lampách, počítají peníze, tlačí koule, nasávají, salutují, žebrají, stojí samostatně i ve skupinách. Hledání sošek se stalo oblíbenou atrakcí turistů a zejména dětí. V infocentru na Rynku nabízejí trpasličí mapu, podle které lze najít všechny sošky.

Většina památek je soustředěna v centru a dá se obejít během jednoho dne.

Staré Trhové náměstí

Staré trhové náměstí (Rynek) prošlo kompletní rekonstrukcí. Lemují ho barevné domy a v létě zde turisty baví mnoho pouličních umělců a zpěváků.

Na náměstí stojí historická radnice, která má tři části. Nejstarší severní je gotická, největší střední část zdobí trojúhelníková střecha s věžičkami a nejnovější jižní část je v renesančním stylu. Stavba budovy včetně výzdoby trvala 300 let. Hodiny na přední straně radnice jsou unikátní, mají jen jednu ručičku (ukazují pouze hodiny). V rytířském sále si lze prohlédnout vyřezávanou výzdobu z konce 15. století. 

Na severozápadě náměstí stojí dva krásné domy propojené barokní obloukovou bránou. Říká se jim Jeníček a Mařenka. Patřily k řadě činžovních domů oddělujících hřbitov od centra města.
Hned za nimi se nachází monumentální gotický kostel sv. Alžběty. Jeho 90 metrů vysoká věž nabízí úchvatný výhled.

Ostrov Tumski

Ostrov Tumski, neboli Katedrální ostrov, je od většiny města oddělen řekou Odrou. Za navštívení zde stojí gotická Katedrála sv. Jana Křtitele, „Dvojítý kostel“ (kolegiátní kostel sv. kříže a sv. Bartoloměje) a nejstarší aktivní kostel ve Vratislavi – kostel sv. Jiljí. Na ostrově se rozkládá nejstarší a nejzelenější oblast ve městě s japonskou zahradou, jezírky, mosty a modřínovým kostelem, park Szczytnicki. Vstup do tohoto parku je zpoplatněný a omezený otevíracími hodinami od 9 do 19 hodin.

Když se budete v těchto místech pohybovat v podvečer, můžete potkat lampáře v dlouhé černé peleríně a cylindru, který pomocí lampářské tyče postupně rozsvítí všech 103 pouličních plynových lamp. Ty dodávají ostrovu specifickou atmosféru.

Ostrov Tumski a sousední Písečný ostrov spojuje most Tumski, kterému se přezdívá Most milenců. Jeho ocelová konstrukce nese tíhu stovek zámečků, kterými zde zamilovaní zpečeťují svou lásku.

Celkově se ve Vratislavi můžete projít po 112 mostech a 12 ostrovech.

Další zajímavosti Vratislavi

Při procházce městem je možné navštívit také Stará jatka s bronzovým sousoším farmářských zvířat, galeriemi a obchůdky, nedalekou Vězeňskou ulici s budovou bývalé věznice, Ossolineum, které dnes slouží jako národní knihovna a archiv s výzkumným centrem, na jehož území se nachází krásná zahrada, a okouzlující budovu Vratislavské univerzity.

Ve městě je také 5 přístavů pro lodě a mnoho půjčoven kajaků a motorových loděk.

Kromě romantické projížďky po řece Vratislav nabízí další zajímavé zážitky, jako je návštěva zoologické zahrady, multimediální fontány v areálu Haly století nebo jízda linkou historické tramvaje. Milovníci umění si přijdou na své v Muzeu architektury a v Národním muzeu.

Booking.com