Náklaďákem kolem světa 2 - Champagne - Ardenne ve Francii

Ráno na sběru vína (Champagne-Ardenne - Francie)
Ráno na sběru vína (Champagne-Ardenne - Francie)

První kilometry naší cesty nás zavedly na sběr vína do Francie, do oblasti Champagne - Ardenne. Po relativně dlouhé cestě po rovině se před námi rozprostřely krásné pahorky této krajiny obseté vinicemi. Z této oblasti pochází věhlasné Champagnské, podle něhož se region s hlavním městem Remeší nazývá.

Trpká sklizeň vína

My z pozice takzvaných vendangeurs, tedy sběračů vína, se vždycky při pohledu na nekonečné lány vinic orosíme. Všechny hrozny se musí sesbírat v zákonem stanovené lhůtě, která je 14 dní. V září, kdy sběr začíná, se povětšinou klidné vesnice probudí a všude je plno lidí. Všichni pilně pracují. Do oblasti v tuto dobu jezdí až 50 000 vendangeurs, kteří se svými kempy osídlí téměř každou volnou louku. Pro vetšinu travellerů je to dobrý způsob, jak si vydělat rychlé peníze a zase jet dál. Práce je tvrdá, ale každý vinař se za ní svým pracovníkům dobře odmění, a to nejen finančně. Není neobvyklé, že po práci přiveze pár lahví vína a pohostí s nimi svoje sběrače. Je vtipné vidět pár ušpiněných pracovníků na poli popíjet pravé Champagnské. Po skončení sklizně rádi uspořádají hody na svém chateau, tedy ve vinařství. Zažít takovou francouzskou hostinu bývá opravdovým zážitkem. K pravému Champagnskému zde místní neservírují kaviár, ale tradiční roládu s králičí paštikou. Koupíte ji běžně v pekárnách, ale nejlepší bývá domácí.

Legenda o vzniku Champagne

Místní vypráví, že perlivé víno vzniklo náhodou a pomohla mu trocha lži. Francoužští vinaři připravili víno pro anglický dvůr. Než však víno dovezli do Anglie, v lahvích cestou zkvasilo. Aby si Francouzi neuhnali ostudu, nalhali  Angličanům, že je toto víno ve Francii úplná novinka a že to pijí všichni. Angličané lež neprokoukli a dokonce jim perlivý mok zachutnal natolik, že si nechali poslat pro další. S tím souvisí například povinnost kvašení vína v lahvích, kterou předepisuje vinařům vláda dnes. Díky oblasti, ze které toto víno pocházelo se mu později začalo říkat Champagnské.

Champagní na kole

Vinařská oblast není úplně velká a v letním období doporučuji projet si ji na kole. Můžete využít naučnou stezku Tour de vin. Ta vás protáhne nejlepšími vinařstvími, je všude velmi dobře značená a navíc na kole vás nikdo nebude popotahovat za pár skleniček, co jste ochutnali u vinaře. Rozhodně zapomeňte na placené prohlídky vinařství, které nabízejí cestovky. Místní vinaři jsou velice milí a pokud u nich zazvoníte, velmi rádi vám ukážou chateau a nalejí vám ochutnávku. Zkuste zastavit spíše v malých chateau, bývají to rodinné sklepy a lidé jsou zde milejší. Pokud dobře narazíte majitel vám rád ukáže výrobu, nehledě na to, že ceny lahve Champagnského se zde pohybují opravdu nízko, klidně od 12-16 eur za lahev.

Nejkrásnější vinařství a krajina Champagne-Ardenne

Osobně mi z celé vinařské oblasti je nejmilejší vesnička  Avize a Oger (čti Ožer, což je příznačné vzheledem k oblasti). Jejich malé uličky se rozpustile kroutí po kopcích, najdete tu malé kostelíky a milá vinařství. Jsou romanticky zasazené do malebné krajiny a budí pocit opravdového klidu. S tím konstrastuje Épernay, hlavní město celého okresu, najdete zde všechno, butiky, restaurace i noční život. Jeho dominantou je obrovský komplex nemocnice z 19. století, který nechal postavit Victor Auban-MOËT-Romont s manželkou. Správně si jeho jméno spojujete s věhlasnou značkou Champangského Moët.

Na první pohled malebná krajina má za sebou krutou historii. Kraj zažil velmi drsné věci, především v 1. světové válce, kdy ho zcela zdecimovala západní fronta. Ani druhá světová válka kraji nedala pokoj. Krajina byla opakovaně ničena válečným běsněním. Naštěstí oproti jiným válkou poznamenaným oblastem to zde není vůbec znát.

Tipy na cestu po Champagne-Ardenne

  • Pokud toužíte vypravit se do Champagne, udělějte si čas v létě nebo na jaře. Od září probíhá sklizeň, kdy je všude plno lidí a vinaři mají plné ruce práce, mohlo by se vám stát, že na vás nebudou mít čas a odmítnou vás. Navíc romantika tohoto místa se skrývá i v odlehlosti od hluku velkoměst, což by vás v září dostihlo. Po sběru vína začíná zima, listy opadají a vinné keře se ostříhají. Krajina potom vypadá pustě.
  • Katedrála Notre Dame v Remeši je opravdovým klenotem francouzské gotiky. Od 13. století zde byli korunováni francoužští králové.
  • Najděte si čas a zastavte se ve vinařství, které vám bude sympatické. Místní vinaři jsou milí lidé, kteří se rádi pochlubí svojí prací. Navíc si zde můžete pořídit lahev pravého Champagnského za slušnou cenu. Zapomeňte na supermarkety!
Booking.com