Centrum Georgese Pompidou v Paříži

Centrum Georgese Pompidou v Paříži (Francie)
Centrum Georgese Pompidou v Paříži (Francie)

V Paříži snad neexistuje místo, jehož návštěvu byste si mohli nechat ujít. Některá z nich jsou však poněkud známější než jiná, a pro ta to platí dvojnásob. Pojďte se spolu s námi podívat na jedno takové místo, kde se to sice turisty jen hemží, ovšem pokud jste tu ještě nebyli, nedejte se odradit, a co nejrychleji to napravte. A prozradíme rovnou, že nejde o magickou Eiffelovu věž, ale o úplně jinou záležitost, přesto o nic méně zajímavé.

Různobarevné zapomenuté lešení

Místo, o kterém mluvíme, se jmenuje Centre Georges Pompidou – jistě jste o něm již slyšeli. Jde o proslulé kulturně-společenské centrum, které si zájem veřejnosti vysloužilo především díky netradiční architektonické podobě. Stavba vyrostla v letech 1972 - 1977 na popud tehdejšího prezidenta Francie Georgese Pompidoua, proslulého svou láskou k umění kultuře. Na první pohled budova zaujme pozoruhodně řešeným exteriérem: veškeré potrubní, elektrické a rozvodové konstrukce jsou totiž vedeny vně budovy, takže vytvářejí zajímavý futuristický komplex připomínající lešení.

Jednotlivé trubky jsou barevně odlišeny. Výběrové řízení na architektonickou podobu tohoto muzea moderního umění se zúčastnilo více než sedm stovek zájemců z celkem padesáti zemí světa (úctyhodné číslo, že?) a úspěšnými se nakonec stala dvojice britsko-italských architektů, díky jejichž neobvyklému návrhu se stavba proslavila, a to opravdu po celém světě. Jasně, již zmíněná Eiffelova věž je v žebříčku někde jinde, ale zkuste obstát v pařížské konkurenci, že? Ročně navštíví Centrum Georgese Pompidou více než sedm milionů turistů.

Trojpatrové muzeum umění

Budova je vysoká více než čtyřicet metrů a má pět poschodí, na nichž se rozkládají kromě zmíněného muzea současného výtvarného umění (které zabírá nejvyšší tři patra) také knihovna, divadlo a kino. Jeho součást tvoří rovněž tzv. INCAM, institut výzkumu a akustické či hudební koordinace, kde vznikají technologické novinky v oblasti hudební akustiky. V muzeu umění se můžete kromě současných světových autorů pokochat i díly velikán dvacátého století, například Pabla Picassa. Celá sbírka Centra Pompidou zahrnuje na úchvatných čtrnáct set obrazů, samotné výstavy pak bývají dvakrát ročně obměňovány, a i kdyby vás snad žádná z nich nenadchla, stojí za to muzeum navštívit už jen pro impozantní výhled z vyšších poschodí, odkud lze spatřit dech beroucí panorama celé Paříže.

Booking.com