Cádiz je jedním z nejstarších měst na evropském kontinentu

Cádiz (Andalusie - Španělsko)
Cádiz (Andalusie - Španělsko)

Založili jej kdysi Féničané a na mapě je dodnes, znamená to tedy, že historie Cádizu se píše prakticky už celé tři tisíce let. Mezi jeho partnerská města patří třeba Havana nebo San Juan v Portoriku, Buenos Aires a Montevideo, jde tedy o výbornou společnost. Co zajímavého nás čeká na jednom z nejjižněji položených míst Španělska? Cádiz byl důležitou základnou pro španělské námořnictvo a je též sídlem univerzity. Typické andaluské město, které je obklopeno mořem a nabídne i spoustu různých památek. Starý fénický název Gadir dává jasně najevo, že tu stávala původně spíše pevnost, velká tvrz, defenzivní stavba. Podobný původ má izraelská Gedera nebo marocký Agadir. A vidět je to vlastně dodnes.

Vyhlášena zde byla i první španělská ústava

Rok 1812 a Cádiz, co se zde stalo zajímavého? Vůbec první ústava moderního španělského státu, konstituční monarchie, měla hodně moderní znění. Svobodný tisk, všeobecné mužské volební právo, ale také volné podnikání – i když připouštěla jen katolickou víru jako jedinou možnou, na svou dobu byla až nebývale liberální a je tak znát jistý vliv revoluční Francie.

Sevilla, Málaga, Córdoba, ale také další města, přesně to je kraj, jemuž se už dlouhou dobu říkává Andalusie. Název pochází z arabštiny, je tedy jasné, kdo zde během středověku vládl a kdo se zasloužil o velký rozkvět oblasti. Turistický ruch v Cádizu opravdu jen kvete, i když je město poměrně malé, bez metropolitní oblasti je počet obyvatel jen lehce nad stotisícovou hranicí. Dobrý zvuk ale má už od počátku španělského kolonialismu, šlo totiž o hlavní přístav, co vozil do Evropy všeliké cennosti, samozřejmě nevyjímaje ani zlato.

Význam Cádizu později významně upadl

Zemětřesení v polovině osmnáctého století a konec rozkvětu koloniální mocnosti, která si zvykla na automatický příliv zlata, nastartovala inflaci a sama sebe sestřelila z pozice velmoci číslo jedna. Ano, mluvíme o Španělsku a bohužel, tento dějinný vývoj znamenal pohromu i pro Cádiz, do té doby hodně bohatý a silný. Zatímco ještě na začátku osmnáctého věku šlo o skutečné město měst, ztráta zámořských provincií znamenala dlouhý útlum – až v poválečném světě se dostalo Cádizu pozornosti, pobřeží Costa de la Luz přináší vyhlášené pláže a chvilky odpočinku pod slunečníkem, kterým se nic nevyrovná.

Jako v mnoha jiných španělských destinacích, i tady jsou dominantou a chloubou regionu sakrální stavby. Ta místní, nazývaná také Catedral de la Santa Cruz (tj. sv. Kříže), se začala stavět v roce 1722 a dostavěna byla až v závěru první poloviny devatenáctého století. Novoklasicistní styl a rokoko se tady mísí v jedné zajímavé kompozici, v kryptě sní svůj věčný sen skladatel Manuel de Falla a básník José María Pemán, oba se v Cádizu narodili a stali se zde slavnými. Z věže Levante se můžete podívat na širý kraj, je totiž běžně také otevřená veřejnosti.

Další zajímavá místa jsou zcela nasnadě

Zaujalo vás cestování po Andalusii? Cádiz nabídne ještě více zajímavého, je to například pevnost Castillo de Santa Catalina, ale také pláž Playa la Caleta, kde se podíváte, jak to vypadalo v minulých generacích v místních lázních. Tím ale ještě zdaleka nekončíme, Cádiz je první destinací při výletech do Sevilly, která přináší další světskou i sakrální nádheru. Pokud máte rádi malíře Goyu, zavítejte do El Oratorio de la Santa Cueva – po našem Motlitebna svaté jeskyně, kde najdete rovněž některá z jeho nesmrtelných děl. Nenechte si také ujít speciální sherry z bílých hroznů nebo turrón, což je vlastně španělský nugát.

Booking.com